10.11.2017

Wyłoniliśmy tegorocznych stypendystów Fundacji św. Mikołaja!

    W tym roku szkolnym padł kolejny rekord w kategorii liczby przyznanych stypendiów Fundacji św. Mikołaja. Członkowie Komisji musieli się porządnie nagłowić, kogo i w jakiej wysokości nagrodzić za działalność społeczną, naukową i osiągnięcie wysokich wyników w nauce w poprzednim roku szkolnym. Profity tej działalności będą oni albowiem odczuwać w obecnym roku szkolnym. Ostatecznie Komisja przyznała 12 stypendiów o zróżnicowanej wysokości. Pięć osób otrzy-mało stypendium w wysokości 1500 zł, są to: Janczura Maria, Koza Anna, Węglarz Alina, Potaśnik Szymon z kl. Ia oraz Zachwieja Filip z kl. IIa. Kolejnych pięciu otrzymało stypendia w wysokości 2000 zł, są to: Gołdyn Iwona z kl. Ib, Jurkowska Julia, Salamon Dominika, Salamon Filip z kl. Ia oraz Tworek Barbara z kl. IIa. Najwyższą kwotę - 2500 zł uzyskały dwie uczennice, Niewiadoma Julia i Ptak Sylwia z kl. Ia.
    Wszystkim serdecznie gratuluję!!!
   Nowi stypendyści już zdążyli wykazać się aktywnością w naszym Liceum. Wspólnie ze swoją opiekunką, Panią E. Wójcik posprzątali Mogiłę Zasłużonych na cmentarzu w Szczawnicy, wzięli udział w Warsztatach Malarstwa na Szkle oraz w VIII Szczawnickim Biegu Niepodległości.
    Przed nimi kolejne wyzwania. O naszych akcjach czytajcie na stronie Liceum pod ikonką: woLOntariusze św. Mikołaja.

Elżbieta Wójcik

Fotorelacja.

"Malowane" stypendia.

"Wymaluj sobie stypendium" i spotkanie z Edytą Jungowską

 

26.11.2017

 „Rozwijajcie swoje pasje!”

… przekonywała naszych uczniów Edyta Jungowska, znana aktorka, ambasadorka Fundacji św. Mikołaja. Tylko wtedy będziecie mieć szansę spotkać na swojej drodze ludzi, który uwierzą w was, w wasz talent i pomogą w realizacji marzeń. Pani Edyta właśnie takim osobom zawdzięcza to, kim dzisiaj jest, a spotykając się z młodzieżą dzieli się swoim doświadczeniem, zwracając uwagę na fakt, jak trudno w tym wieku, w jakim są nasi licealiści, znaleźć własną drogę i dokonać właściwego wyboru. 

     Pani Edyta Jungowska przyjechała do nas dzięki staraniom Pani Karoliny Kazuły z Fundacji Św. Mikołaja. Fundacja na dobre zagościła już w murach naszej szkoły za sprawą aktywnego udziału na rzecz Programu: Stypendia Świętego Mikołaja. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że św. Mikołaj, to taki nasz drugi, cichy patron, który porusza serca młodzieży i ludzi dobrej woli, by rosły środki na naszym koncie… (myślę, że Żeromski mu w tym skutecznie pomaga, dzierżąc bez obaw niezaprzeczalne miano pierwszego, a zarazem jedynego patrona tej szkoły)…


    W trakcie spotkania Pani Edyty z młodzieżą, równocześnie obywały się warsztaty malowania na szkle, w ramach realizowanej w szkole akcji: „Wymaluj sobie stypendium”. W warsztatach uczestniczyli stypendyści Fundacji oraz wszyscy chętni uczniowie, którzy chcieli poznać tajniki tej sztuki. Nad warsztatami czuwały znane nie tylko w naszym regionie artystki – malarki: Pani Anna Madeja oraz Pani Joanna Dziubińska. To dla nas wielki zaszczyt, że zgodziły się poświęcić swój czas oraz uszczknąć rąbka tajemnicy, jak opanować trudną sztukę malowania na szkle. Nie jest to pierwsza wizyta artystek w naszej szkole, za co im z całego serca dziękujemy!


    W trakcie warsztatów powstało ponad dwadzieścia pięknych obrazków o tematyce świątecznej. Dochód z ich sprzedaży zasili konto stypendialne naszej szkoły. Dwie prace podarowaliśmy goszczonym przez nas Paniom, z czego były niezmierne zadowolone.
    Mam nadzieję, że wizyta Pani Jungowskiej wpisała się w swego rodzaju rytuał spotkań z ambasadorami Fundacji i w przyszłości będziemy mieli jeszcze możliwość gościć u nas inne, znane osobistości ze świata kultury i mediów.

Elżbieta Wójcik

Koordynator Stypendialny Fundacji Św. Mikołaja

Fotorelacja.

Kolędnicy Św. Mikołaja

 

28.12.2017

 Z Wesołą Nowiną i życzeniami…

     udali się nasi stypendyści Fundacji św. Mikołaja do szkół oraz zaprzyjaźnionych instytucji i urzędów. Z kolędą i świąteczno - noworocznymi życzeniami odwiedziliśmy wszystkie okoliczne szkoły, a także Urząd Miasta w Szczawnicy, Urząd Gminy w Krościenku, Bank PKO BP i osoby prywatne. Wraz z Panem Dyrektorem odwiedziliśmy również nasze władze, czyli Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Kuratorium Oświaty oraz Poradnię Pedagogiczno - Psychologiczną. 

    Przy okazji kolędowania stypendyści wręczali świąteczne obrazki malowane na szkle, które powstały podczas warsztatów w ramach akcji „Wymaluj sobie stypendium”. Pięknym dodatkiem do życzeń była nagrana przez naszych uczniów płyta ze świątecznym teledyskiem 2017. Za kolędowanie otrzymaliśmy mnóstwo życzliwych słów podzięki, pochwał, ale też słodycze, kalendarze i pieniążki do naszych stypendialnych skarbonek, które przekażemy na fundusz stypendialny. 
Serdecznie dziękuję Ani, Dominice, obu Julkom oraz Sylwii za piękne kolędowanie.

Elżbieta Wójcik

Fotorelacja.

Nasi woLOntariusze nie spuszczają z tonu 

6.01.2018

 Pracowicie przy kasie...

    spędzili uczniowie naszego Liceum dwa ostatnie, przedświąteczne dni, podczas, gdy wszyscy inni mieli już wolne od szkoły. Kto robił zakupy w Lewiatanie, mógł skorzystać z darmowej usługi pakowania zakupów, którą świadczyli właśnie nasi uczniowie w składzie: Szymon, Renia, Maria, Sebastian, Filip & Filip, Sylwia i Iwona. 

 

    Pomocnicy św. Mikołaja zbierali wolne datki na fundusz stypendialny. Udało im się „zarobić” 1252,56 zł oraz 5 euro:) Pieniążki zostaną  wpłacone na nasze konto stypendialne.

W imieniu pozostałych stypendystów oraz własnym serdecznie Wam dziękuję za poświęcony czas.

Elżbieta Wójcik, Koordynator Stypendialny w LO

20.11.2018

Stypendyści na start!

Fundacja św. Mikołaja po raz kolejny przyznała stypendia uczniom naszego liceum, którzy w minionym roku szkolnym wykazali się zaangażowaniem na rzecz środowiska oraz uczestniczyli w wielu imprezach okolicznościowych na terenie naszej szkoły. Były to zarówno wydarzenia związane z podnoszeniem poziomu wiedzy, jak olimpiady i konkursy, jak również wydarzenia związane z życiem szkoły: akademie, imprezy charytatywne, imprezy sportowe oraz zbiórki publiczne. Ważnym elementem stanowiącym o przyznaniu stypendium jest również zaangażowanie ucznia w prace na rzecz środowiska. Nasi stypendyści poświęcali swój wolny czas uczestnicząc w wielu imprezach środowiskowych, koncertach, występach zespołów regionalnych, scholii parafialnej, czy pomagając w opiece nad dziećmi w ochronce. To tylko nieliczne z ich działań, a było ich znacznie więcej, niektóre z nich tak spektakularne, jak oddanie włosów na rzecz fundacji „Rak’n Roll”. Warto nadmienić, że uczestnicząc w życiu społecznym, nie wolno zaniedbać obowiązku związanego z nauką własną. Każdy stypendysta musiał wykazać się średnią ocen na koniec roku, co najmniej 4.0. Wielu z nich znacznie ją przekroczyło, uzyskując średnią ocen ponad 5. Wysokość stypendium, to kwota od 1500 do 2500 zł na rok.

W dniu 14 listopada, na uroczystej akademii, zostały wręczone dyplomy tegorocznym stypendystom. Są to: Gabriela Wolska z klasy I b oraz Julia Niewiadoma, Sylwia Ptak, Dominka Salamon, Filip Salamon, Alina Węglarz, Anna Koza, Maria Janczura, Julia Zborowska, Julia Jurkowska i Szymon Potaśnik z klasy II a.
Wszystkim stypendystom, a zarazem wolontariuszom św. Mikołaja serdecznie gratuluję i życzę wielu ciekawych pomysłów do realizacji w tym roku szkolnym oraz dalszego rozwijania własnych pasji i spełniania marzeń.

 Koordynator Stypendialny Fundacji św. Mikołaja w szkole Elżbieta Wójcik

Fotorelacja 

 

16.12.2019

„Żeromski” z Krościenka znów w czołówce „Solidarnych Szkół”

 10 grudnia 2019 roku w Pałacu Wilanowskim w Warszawie miała miejsce VIII Gala Fundacji św. Mikołaja, na której nagrodzono zwycięskie szkoły w konkursie „Solidarna Szkoła 2019”. 

Nasze liceum po raz kolejny znalazło się w czołówce 12 najbardziej zaangażowanych społecznie szkół biorących udział w programie Stypendia św. Mikołaja. Z nieukrywaną satysfakcją informujemy, że zajęliśmy II miejsce w kategorii szkół średnich z miejscowości poniżej 20 tysięcy mieszkańców.
Tegoroczna Gala miała szczególny charakter. Zaproszeni na uroczystość członkowie szkolnych delegacji mieli zaszczyt uczestniczyć w kameralnym uroczystym spotkaniu z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser - Dudą. Małżonka Prezydenta RP od kilku lat sprawuje Honorowy Patronat nad programem Stypendia św. Mikołaja. Jest to program stypendialny przeznaczony dla zdolnych i społecznie zaangażowanych uczniów na rozwój ich talentów oraz zainteresowań. Środki na stypendium pochodzą częściowo z Fundacji a częściowo z własnych działań szkół. Sami stypendyści oraz wolontariusze organizują różne akcje mające na celu pozyskanie środków. Korzystamy również ze wsparcia firm i osób prywatnych. Wiele znanych osób ze świata kultury wspiera Program. W naszej szkole gościliśmy przed dwoma laty ambasadorkę Programu, Panią Edytę Jungowską.
W skład tegorocznej delegacji na Galę weszli obecni stypendyści: Dominika Salamon, Alina Węglarz, Julia Zborowska i Karolina Mikłusiak wraz z Koordynatorką Programu w szkole, Panią Elżbietą Wójcik.
W roku szkolnym 2019/20 Komisja Stypendialna przyznała 12 stypendiów na łączną sumę 27 000 złotych. Od początku trwania programu, tj. od 2011 roku nasza szkoła, wspólnie z Fundacją św. Mikołaja, zebrała kwotę 125 597,86 zł i udzieliła 92 stypendia.
W programie może uczestniczyć każda szkoła podstawowa oraz średnia. Wystarczy wejść na stronę www.stypendia.mikolaj.org.pl i zgłosić się do programu. Pracownicy Fundacji św. Mikołaja, to cudownie zaangażowani, pomocni ludzie, którzy wspierają wszystkie szkoły oraz koordynatorów w realizacji zadań. Warto też skorzystać z organizowanych przez Fundację szkoleń.


Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć fundusz stypendialny w naszym liceum, zapraszamy do wpłacenia dowolnej kwoty na nasze subkonto: 14 1090 0004 9149 0000 0000 0029. Odbiorcą jest Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno, natomiast w komentarzu prosimy o dopisek: na stypendia w LO im. S. Żeromskiego w Krościenku n.D.

Wszystkim dotychczasowym darczyńcom oraz współpracownikom i wolontariuszom serdeczne słowa podziękowania. Wszyscy jesteście współautorami naszego sukcesu. Dziękujemy!!!

Fotorelacja

19.11.2020

Po raz kolejny w tym roku szkolnym kilkunastu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. otrzymało stypendia św. Mikołaja. Fundusz stypendialny działa w szkole od 2011 roku i jest tworzony częściowo ze środków wypracowanych i pozyskanych przez wolontariuszy, stypendystów i koordynatora stypendialnego, a częściowo z dotacji Fundacji św. Mikołaja. Aby uzyskać stypendium, uczeń musi spełniać kilka określonych regulaminem wymagań. Kryteria przyznania stypendium  to: dochód na osobę w rodzinie, średnia ocen z roku poprzedzającego przyznanie stypendium, osiągnięcia (naukowe, artystyczne, sportowe) oraz aktywność społeczno-kulturalna.
Tegorocznymi stypendystami zostali: uczniowie klas pierwszych: Fabian Kurnyta, Karolina Liszka, Wiktoria Szczepaniak, Kinga Pczelar, Beata Gardoń oraz uczniowie klas drugich: Krzysztof Kozielec, Justyna Rusnak, Ewa Sadzikowska, Katarzyna Potaśnik i Amelia Palica. Wszystkim stypendystom serdecznie gratuluję i mam nadzieję że jak tylko wrócimy do szkoły, wykażecie swoje zaangażowanie w życie naukowe oraz społeczno- kulturalne szkoły i środowiska.

Szkolny koordynator Elżbieta Wójcik 

 

Fotorelacja

14.12.2020

Gala Konkursu „Solidarna Szkoła 2020”

Tegoroczna Gala odbyła się 8 grudnia 2020r., tradycyjnie w murach Pałacu Wilanowskiego w Warszawie. Jednakże, z oczywistych względów, w tym roku nie mogliśmy osobiście odebrać nagrody za zdobycie III miejsca w Konkursie Solidarnych Szkół. Wraz ze stypendystami, śledziliśmy transmisję wydarzeń online.
Program imprezy obejmował dedykowane przesłanie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP do Solidarnych Szkół, ogłoszenie wyników konkursu "Solidarna Szkoła 2020" oraz koncert muzyki dawnej, z wykorzystaniem starodawnych instrumentów, w wykonaniu Kapeli Polonica. Gali towarzyszyły odbywające się wcześniej warsztaty dla uczniów o kulturze i tradycji XVII wieku, a dla nauczycieli – koordynatorów stypendialnych o tym, jak budować kulturę solidarności w swoich szkołach. 
Trzy grupy uczniów z naszej szkoły uczestniczyły w lekcjach historii online: „Pobudka" - rozmowa o cechach, jakie powinien mieć autorytet, by był godny naśladowania, odnosząc się do postaci słynnych bohaterów historycznych oraz  „Rzeczpospolita wielu narodów: międzynarodowe korzenie polskiej kultury” - o wpływie obecności wielu grup etnicznych i zróżnicowaniu kulturowym na całokształt Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Przypomnijmy, że w tym roku szkolnym 10 uczniów z naszego Liceum zostało stypendystami Fundacji św. Mikołaja.

https://mikolaj.org.pl/stypendia/aktualnosci/relacja-z-gali-konkursu-solidarna-szkola-2020/


Zapraszam do galerii zdjęć z Gali oraz warsztatów.

11.12.2023

Stypendyści św. Mikołaja na Gali w Warszawie

Królewskie rezydencje w Wilanowie po raz kolejny stały się miejscem spotkania zwycięskich szkół w Konkursie Solidarna Szkoła 2023. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej Gali jako zdobywcy III miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych z małych miejscowości. Gali towarzyszyły warsztaty w Muzeum Pałacu w Wilanowie, w których uczestniczyły nasze stypendystki: Aniela, Martyna i Karolina. Dziewczyny miały okazję nauczyć się dawnych polskich tańców dworskich oraz dowiedzieć się, jak wyglądały święta w staropolskiej kuchni. Nie zapomniano tez o nauczycielach. Wraz z Panem Dyrektorem wzięliśmy udział w warsztatach kaligraficznych. Okazuje się, że sztuka pięknego pisania nie należy niestety do łatwych, zwłaszcza, gdy czyni się to zwykłą stalówką, maczaną w atramencie. Patronat nad Konkursem Solidarna Szkoła od lat sprawuje Pani Prezydentowa Agata Kornhauser - Duda, która zaprosiła nas do Pałacu Prezydenckiego na krótkie spotkanie i poczęstunek. Zwiedziliśmy również kilka pomieszczeń pałacowych. Pierwszy dzień pobytu zakończyliśmy wspólną kolacją i noclegiem w hotelu. Następnego dnia, po śniadaniu przeszliśmy wspólnie z organizatorami do Królewskich Łazienek, gdzie młodzież uczestniczyła w grze terenowej oraz warsztatach w Starej Formierni, ucząc się wykonywania ozdób choinkowych z gipsu. Zawsze, gdy spotykają się młodzi ludzie, nawiązują się nowe przyjaźnie. Tak też było i tym razem. Dlatego smutno było się rozstać po wspólnie przeżytych chwilach. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku znów się spotkamy w Warszawie.

E.W.

Fotorelacja