Terminarz egzaminów maturalnych 2021

Informacje o czasie trwania egzaminów maturalnych z poszczególnych przedmiotów  

Komunikat o dostosowanich egzaminu maturalnego w 2021r

Podstawa programowa z języka polskiego w liceum zakres podstawowy i rozszerzony

Internetowe wykłady przygotowane przez OKE Kraków  na temat matury znajdziesz pod adresem: https://www.youtube.com/user/OKEKrakow

Materiały do ustnej matury z miesięcznika "Cogito" dostępne w naszej bibliotece.

Jak się przygotować do nowej ustnej matury z języka polskiego?

Unikaj tych błędów na ustnym egzaminie maturalnym.

1. Kompozycja

Dobrze zbudowana [skomponowana] wypowiedź powinna zawierać trzy elementy. Wstęp, wprowadzenie, czyli innymi słowy "określenie problemu", kolejność prezentowanych argumentów oraz zakończenie w formie wniosków. Element pierwszy, czyli wprowadzenie - nie może być zbyt długi. Wystarczy kilka zdań wprowadzających słuchaczy w zagadnienie, jakim się zajmujesz.   Pamiętaj o tym, że w ciągu 10 min. musisz omówić problem, o którym mowa w wylosowanym prze ciebie zestawie - z wnioskami włącznie. 

2. Chronologia

Pamiętaj, że wymienienie "Antygony" po omówieniu np. "Przedwiośnia" świadczy o nieznajomości historii literatury. Dzieła literackie powstawały w czasie i nie należy tego porządku lekceważyć! Nawet jeśli w swoim wystąpieniu skoncentrujesz się wokół pojęć związanych z tematem to w ramach określonego pojęcia musisz uwzględniać następstwo czasowe dzieł. Na przykład mówisz o różnych wizerunkach Boga w literaturze. Wyróżniasz takie określenia Stwórcy jak: Bóg jako genialny Twórca [zaczynasz od np. Biblii a później przechodzisz do "Czego chcesz od nas, Panie" J. Kochanowskiego], Bóg jako miłosierny Ojciec [przypowieść o Synu Marnotrawnym], Bóg jako Sędzia [Wielka Improwizacja w "Dziadach" Mickiewicza, hymn "Dies irae" Kasprowicza].

Cenną pomoc ukazująca przebieg dziejów literatury [periodyzację] - od starożytności do Młodej Polski  - znajdziesz tutaj.

3. Język

Unikaj zbędnych powtórzeń wyrazów w bliskim sąsiedztwie. Istnieją przecież wyrazy o podobnym znaczeniu [Słownik wyrazów bliskoznacznych]. Wystrzegaj się stwierdzeń typu: "wszyscy", "zawsze", "nigdy" - są to tzw. slogany, które często odbiegają od prawdy [np. Wszyscy bohaterowie romantyczni to postacie tragiczne. Aby zaprzeczyć prawdziwości tego sądu, wystarczy przypomnieć choćby postać Gucia ze "Ślubów panieńskich" Fredry.] Źle brzmią także takie "dodatki" jak: "po prostu", "naprawdę", "dokładnie" czy "yyy".

4. Mowa ciała

Przysłowie: jak cię widzą, tak cię piszą zawiera pewną psychologiczną prawdę o człowieku. Oko jest bowiem podstawowym narządem naszego odbioru innych ludzi. Na egzaminie maturalnym jest podobnie i wcale nie chodzi o ocenę twojego stroju, ale o to, jak potraktujesz swoich słuchaczy. Masz ich zachwycić prezentowanym materiałem, przekazać z pasją to, co przygotowałeś. Dlatego podtrzymuj kontakt wzrokowy ze swoimi odbiorcami, mów do nich [a nie wbijaj wzroku w blat stolika czy podłogę].  Nie mów zbyt szybko ani za wolno. Mów tak, jakby twoje wystąpienie miało np. decydować o przyjęciu do pracy właśnie ciebie a nie twoich konkurentów!