16.03.2016

 

"Proszę wstać Sąd idzie..."

     W dniach 15 lutego -16 marca 2016 roku młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D. - klasa 1b, wzięła udział w programie edukacyjnym o nazwie "Prawo w praktyce". Moderatorem zajęć  tj. wykładów, warsztatów przygotowujących do gry edukacyjnej był Sędzia Sądu Okręgowego,  pan Jacek Gacek, krościeńskiego LO. Patronat nad całością objął Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu pan Mieczysław Kamiński.  Program miał na celu zapoznać młodzież, klasy z rozszerzonym programem historii i wiedzy o społeczeństwie, z praktyczną stroną stosowania prawa.

    Sędzia Jacek Gacek przeprowadził dziesięciogodzinny cykl zajęć, w czasie których młodzież miała możliwość poznać podstawy organizacji wymiaru sprawiedliwości , figury prawne, kontratypy, zasady penalizacji i konkretne przykłady spraw, którym przewodniczył Pan Sędzia. Sposobem prowadzenia zajęć pan Gacek „porwał nastolatków”  już od pierwszego spotkania,  ujął ich nie tylko dogłębna wiedza, ale również niesamowitą otwartością, życzliwością i serdecznością. Przytoczone sprawy karne, szczegóły niejednokrotnie mrożące krew w żyłach,  na pewno na długo zapadną w pamięci uczestnikom projektu. Uczniowie mieli  niekończącą się ilość pytań i każde z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Pan Sędzia - kolejny raz - udowodnił , że jest mistrzem oracji! 

    W ramach programu uczniowie uczestniczyli  także w zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Przewodnikiem w Zakładzie był kpt.  Marek Zając, doświadczony wychowawca, z kilkunastoletnim stażem.  Dzięki niemu młodzież miała możliwość pobytu  w sali widzeń z dozorem i bez dozoru, w sali narad sądu (gdzie m.in. odbywają się rozprawy w sprawie ewentualnym przedterminowych zwolnień)  czy też  w więziennej kaplicy,  w której przepiękne witraże wykonali więźniowie tutejszego Zakładu Karnego. Pan kapitan bardzo sugestywnie opowiedział nam o życiu  „za kratkami”, o subkulturach więziennych itp.

    Podsumowaniem programu było przeprowadzenie gry edukacyjnej będącej symulacją rozprawy karnej, w której wszyscy uczniowie klasy pełnili rolę organów procesowych oraz stron. Sprawa  to zabójstwo XY przez XZ. 16 marca o godzinie 10.00 w sali 020 Sądu Okręgowego w Nowym Sączu młodzież klasy 1b zaaranżowała jedyne w swoim rodzaju wydarzenie - rozprawę sądową.  Każdy uczeń miał  przydzieloną rolę, do której starannie się przygotował. Były togi, ława sędziowska, strony sprawy, media , świadkowie i  publiczność, w tym opiekun programu - Sędzia  Jacek Gacek. Rozprawa została perfekcyjnie przeprowadzona, wyrok został wydany...

   Na koniec współpracy nastąpiło wręczenie przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych certyfikatów dla każdego uczestnika programu.

  Uczymy się przez zabawę, zasada stara, ale ciągle aktualna. Program "Prawo w praktyce" to nam udowodnił.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS

    Dzisiaj, 16 marca 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu miała miejce niezwykła rozprawa. Zapadł wyrok w sprawie Tomasza Pichniarczyka. Za popełniony czyn, zabójstwo w obronie własnej, został on skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Fotorelacja.

8.11.2016

Druga edycja projektu "Prawo w praktyce" zakończona

    Dnia 07.11.2016 zakończyła się druga edycja projektu „Prawo w praktyce”, realizowana przez klasę I b. Finalnym punktem zajęć była wizyta w zakładzie karnym oraz rozprawa sądowa w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.
    Około godziny 7:00 wyjechaliśmy z Krościenka n.D., podekscytowani i głodni nowych wrażeń. Gdy dotarliśmy do zakładu karnego, przeszliśmy szczegółową kontrolę. Wejście na teren zakładu jest bardzo dobrze chronione, nikt z nas nie mógł być traktowany ulgowo. Od samego początku wiedzieliśmy, że pobyt w tym miejscu jest głębokim i przygnębiającym przeżyciem. Małe cele wyposażono wyłącznie w surowe łóżka i szafkę. Blade ściany i zimna podłoga wywoływały w nas najgorsze możliwe myśli – uczniach, mimo że, w odróżnieniu od więźniów, mogliśmy opuścić to miejsce. Potem znaleźliśmy się w więziennej świetlicy, gdzie obejrzeliśmy film. Relacje więźniów wzbudziły w nas ogromne wzruszenie, a na twarzach pojawiły się wyrazy smutku i przygnębienia. Następnie zobaczyliśmy kaplicę św. Jana Pawła II, przeznaczoną dla skazanych, a na końcu zwiedziliśmy salę widzeń, gdzie więźniowie spotykają się z bliskimi.
    Po wizycie w zakładzie karnym nadszedł czas na naszą rozprawę. Emocje sięgały zenitu, ewidentnie czuliśmy stres. Pan sędzia Jacek Gacek powiedział nam kilka słów o sali, w której byliśmy i udzielił kilku wskazówek, po czym rozpoczęliśmy nasze przedstawienie. Oto w jakich rolach wystąpiliśmy:
Borzęcki Arkadiusz - świadek
Cepuch Katarzyna Anna - przewodnicząca składu sędziowskiego
Ciesielka Małgorzata - ławnik I
Danielczak Kamil - prokurator I
Firek Inez Magdalena - oskarżona
Gabryś Bernadeta - świadek
Grywalski Paweł - ławnik II
Giemzik Ewa Monika - świadek
Głut Maria Anna - sędzia II
Hurkała Martyna Maria - świadek
Jamińska Marzena Anna - pokrzywdzona
Kacik Gabriela - świadek
Kocańda Weronika - obrońca I
Kotula Ilona Elżbieta - pełnomocnik pokrzywdzonej
Konieczny Kamil - sekretarz
Kowalczyk Justyna Kinga - ławnik III
Kowalczyk Małgorzata - świadek
Kubik Karolina Weronika - świadek
Langowska Agnieszka - świadek
Marciszewska Weronika Natalia - świadek
Mendrala Edyta Maria - dziennikarz
Niemiec Zuzanna - świadek
Regiec Kinga - świadek
Siedlarz Weronika - obrońca II
Sydoriak Anna Antonina - prokurator II
Topolski Jakub Jan - świadek
Ubik Angelika Aneta - biegły lekarz
    Przez dwie godziny czuliśmy się jak na prawdziwej rozprawie. Nasze role staraliśmy się odegrać jak najdokładniej. Zarówno adwokaci, jak i prokuratorzy zaciekle walczyli o sprawiedliwy wyrok. Pokrzywdzona nie mogła ukryć emocji, gdy słuchała relacji świadków. Nie obyło się też bez wybuchu złości oskarżonej. Sędzia, mimo wszystko, zachowywała kamienną twarz i doskonale poprowadziła rozprawę. Wyrok był bardzo surowy, ale ostatecznie oskarżona przyjęła go z pokorą i skruchą.
    Na zakończenie dostaliśmy certyfikaty ukończenia projektu. Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o panu Gacku i wręczyliśmy pamiątkowe podziękowania, aby zostawić po sobie ślad w jego pamięci. Dni teoretycznej nauki z panem sędzią opłaciły się i dzięki nim udało nam się przeżyć niesamowite chwile na rozprawie.

Kilka opinii uczestników na temat projektu:

Dnia 7.11.2016 roku całą klasą wybraliśmy się do Sądu w Nowym Sączu, aby do końca zrealizować projekt „Prawo w praktyce”. Naszym zadaniem było w ciekawy sposób odegranie wcześniej nam przydzielonej rozprawy sądowej. Uważam, że nasz wspólny projekt wypadł bardzo dobrze. W sądzie nie tylko mogliśmy się poczuć jak na prawdziwej rozprawie, ale również dużo z tego wynieśliśmy. Sam pobyt nauczył nas samodyscypliny, opanowania oraz bezwarunkowej koncentracji nad tym, co mówimy i słyszymy.

Martyna Hurkała

Według mnie projekt "Prawo w Praktyce" było bardzo ciekawym przeżyciem, które nie tylko nauczyło nas tego, co powinniśmy umieć po zwykłych lekcjach WOS'u, ale także dało nam cenne wskazówki dotyczące tego, co może czekać nas w przyszłości. Projekt sam w sobie był interesujący i dużo z niego wyniosłem. Doświadczenie jakie nabrałem z tego projektu powinno mi się w życiu przydać. Sam pan Jacek Gacek był sympatyczną osobą, która ciekawie poprowadziła projekt.
To moje skromne zdanie na temat projektu.  

Paweł Grywalski

Moim zdaniem projekt "Prawo w Praktyce" był idealną lekcją, z której można wiele wywnioskować. Na pewno dużo można z niej wynieść, m. in. jak zachować się w sądzie lub co o nim powinniśmy wiedzieć. Projekt był bardzo interesujący i dużo mnie nauczył.
Myślę, że na pewno przydadzą mi się w życiu takie informacje. Również bardzo miło było poznać taką sympatyczną osobę, jak Pan Jacek, która potrafiła zaciekawić całą klasę swoimi opowiadaniami.

Anna Sydoriak

Moim zdaniem projekt oraz rozprawa sądowa przebiegły pomyślnie. Klasa starała się jak najlepiej odegrać swoje role. Jestem zadowolony, że w mojej szkole organizowane są tego typu zajęcia.

Jakub Topolski

    Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować osobie, bez której nie moglibyśmy uczestniczyć w projekcie i tyle się nauczyć. Serdecznie DZIĘKUJEMY Sędziemu Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Panu Jackowi Gackowi.

Fotorelacja.

Filmowa relacja z procesu

 

Trzecia edycja projektu "Prawo w praktyce"

 

3.12.2017

 Pierwszaki w obliczu sądowego wyzwania!

    Dnia 1.12.2017 klasa 1b, wraz z grupą uczniów z 2b oraz opiekunami: Panem Dyrektorem, Robertem Dębskim oraz wychowawczynią, Panią Elżbietą Wójcik, udała się do Nowego Sącza, by wizytą w więzieniu i udziałem w prawdziwej rozprawie sądowej podsumować swoje umiejętności i wiedzę nabytą przez udział w projekcie "Prawo w praktyce". 

    Wszystko zaczęło się na początku października, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie z Panem Sędzią Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Jackiem Gackiem, który prowadził dla nas warsztaty. To właśnie wtedy, po raz pierwszy, mogliśmy dowiedzieć się, jak w praktyce funkcjonuje sąd, jakie prawa ma oskarżony, komu wolno zadawać pytania, itp. Nasza klasa miała wspólnie zadecydować o losie Łukasza Wolskiego, który w trakcie bójki zabił nożem swojego przyjaciela…
Zabawa w sąd przybrała poważne oblicze…

    Sędzia Katarzyna Kordeczka powołała ławę biegłych. W jej skład weszli: Sebastian Bejski, Karol Gabryś, Bartłomiej Bąk oraz Zuzanna Sieczka. Rozpoczął się okres prób przesłuchania świadków i biegłych przez Panią Prokurator Karolinę Mikłusiak, Obrońcę Iwonę Gołdyn oraz Pełnomocnika pokrzywdzonego, Piotra Jandury. Nie jest łatwo zadecydować o losie drugiego człowieka, gdy każda ze stron ma swoje argumenty potwierdzające tylko i wyłącznie jej rację. Mieliśmy odmienne zdania co do wyroku, jaki powinien zapaść. W dodatku nad terminem rozprawy zawisły czarne chmury ze względu na chorobę obrońcy, do końca nie wiadomo było, czy uda jej się dotrzeć do sądu.
    Nareszcie nadszedł dzień, w którym miało nastąpić rozstrzygnięcie sprawy. Ale zanim udaliśmy się do sali rozpraw i ubraliśmy togi, wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki pojechaliśmy na Pijarską 1…
    Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był zakład karny. Po rutynowej kontroli, wraz z panią strażnik, która pełniła rolę naszego przewodnika, wkroczyliśmy na teren zamknięty. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z więzieniem i poznaliśmy zasady, które tam panują. Odwiedziliśmy celę, pokoje widzeń oraz inne pomieszczenia. Na koniec podziękowaliśmy i udaliśmy się w drogę do sądu. 
    W końcu nadszedł ten długo oczekiwany przez nas czas. Z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy „to” się zacznie. Po usłyszeniu słów: „Proszę wstać! Sąd idzie!” zajęliśmy swoje miejsca. Sędzia - Katarzyna Kordeczka sprawdziła obecność. Następnie Pani Prokurator - Karolina Mikłusiak odczytała treść zarzutu. Po wysłuchaniu oskarżonego - Łukasza Wolskiego oraz wszystkich świadków: Beaty Oleksy, Klaudii Dragosz, Bartosza Mikołajczyka, Karoliny Pietrzyk, Weroniki Błażusiak, Sebastiana Waksmundzkiego i Klaudii Ligas, a także zeznań biegłego lekarza - Marii Maślanki, Pani Prokurator Karolina Mikłusiak, Pełnomocnik - Piotr Jandura oraz Obrońca - Iwona Gołdyn odczytali mowy końcowe a Sąd udał się na naradę. 

   Po przerwie nastąpiło odczytanie wyroku. Muszę przyznać, że ci, którzy liczyli na co najmniej 25 lat więzienia dla oskarżonego, trochę się rozczarowali. Sąd uwzględnił działanie w obronie koniecznej i wydał wyrok 8 lat pozbawienia wolności. Gratulacje dla Sędzi i ławy przysięgłych! Wyrok tylko nieznacznie odbiegał od tego, wydanego w rzeczywistości - 10 lat pozbawienia wolności.


    Na koniec otrzymaliśmy serdeczne podziękowania i gratulacje od Pana Jacka Gacka oraz certyfikaty od Pana Prezesa Zbigniewa Krupy. Zadowoleni również złożyliśmy podziękowania Panu Gackowi za współpracę i opiekę podczas warsztatów, bo dzięki niemu przekonaliśmy się, że prawo w praktyce wcale nie jest takie straszne.


    Po rozprawie wyruszyliśmy do galerii na zasłużony posiłek i wizytę w kinie. Oglądaliśmy film pt: "Co wiecie o swoich dziadkach". Po skończonym seansie wszyscy szczęśliwi i w świątecznych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do domu. 
   Była to dla nas niezapomniana przygoda. Dla niektórych - wstęp do tego, co chcą robić w przyszłości, dla innych pewnego rodzaju lekcja życia. Na pewno na długo to zapamiętamy. Było super!

Iwona Gołdyn, kl. I b

Fotorelacja.

28.11.2018

Prawo w praktyce

  23 listopada 2018 r. nasza klasa (1b) z opiekunem, Panem dyrektorem Robertem Dębskim, udała się do Nowego Sącza w ramach projektu Prawo w praktyce, który realizowaliśmy pod kierunkiem Sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Panem Jackiem Gackiem.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Karnego. Po więzieniu oprowadzał nas bardzo miły wychowawca więźniów, który przybliżył nam sytuację, jaka panuje w więzieniu. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają cele, kaplica, sale widzeń, świetlice, w których więźniowie mogą spędzać czas (oczywiście pod opieką). Osobiście uważam, że to miejsce, które zobaczyliśmy, zmusza do zastanowienia nad losem więźniów i pewnie zgodzi się z tym cała moja klasa i osoby, które odwiedziły już to miejsce.
Kolejnym punktem wycieczki był Sąd Okręgowy, w którym mieliśmy okazję przeprowadzić naszą pierwszą rozprawę sądową .W rolę sędziego wcieliła się nasza koleżanka Marzena Rajczak, sekretarzem była Klaudia Jankowska, sędzią zawodowym Wiktoria Wąchała, a ławnikami Barbara Mikowska, Karolina Sas oraz Amelia Kundziarz. Przy ławie oskarżonych siedział Szymon Plewa wraz ze swoim obrońcą Gabrielą Wolską. Natomiast miejsce dla pokrzywdzonych zajmowała Małgorzata Knutelska i jej prokurator Anna Śledź oraz doradca Karolina Kacwin . Sprawa dotyczyła morderstwa pana Andrzeja, brata pokrzywdzonej, bardzo ważną rolę podczas rozprawy odgrywali świadkowie, czyli Roksana Pawlikowska, Sylwia Jankowska, Małgorzata Mędoń, Oliwia Jankowska, Aleksandra Żołądek, Damian Kazimierczak, a także Pan dyrektor Robert Dębski, a w rolę dziennikarza wcielił się Mateusz Zaporski. Nad całą rozprawą czuwał Pan Jacek Gacek, który jak już wcześniej wspomnieliśmy przygotował nas do wybranych ról, więc złożyliśmy podziękowania na jego ręce. Wyjazd bardzo nam się podobał, miał ogromne walory wychowawcze.


Karolina Kacwin i Szymon Plewa

Fotorelacja