27.02.2014

Tym razem licealiści z Krościenka n. D. w Hamburgu

     W drugiej połowie lutego uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n. D.  po raz kolejny uczestniczyli w wyjeździe zagranicznym w ramach Programu Comenius. Tym razem udali się z wizytą do Niemiec, do szkoły w Hamburgu. W ramach głównego tematu projektu, jakim jest "Globalizacja w naszym życiu codziennym", uczniowie zajmowali się zagadnieniami związanymi z gospodarką oraz handlem. Tak, jak podczas poprzednich spotkań w Polsce oraz we Włoszech, każda ze szkół miała za zadanie przygotować prezentację na zadany temat. Mieliśmy okazję porównać podstawowe dane ekonomiczne, związane z gospodarką naszych państw, m.in. produktem krajowym brutto, liczbą bezrobotnych, bilansem handlowym itp. Ponadto uczniowie mieli za zadanie przygotować profile wybranych zawodów np. chirurga, kierowcy, sprzedawcy, policjanta, itd., a następnie w trakcie aranżowanych scenek rodzajowych porównać, jak się żyje przedstawicielom tych zawodów w poszczególnych krajach. Głównym zadaniem jednakże było montowanie filmu rysunkowego, na którym była przedstawiana długa podróż różnych składników, zanim powstanie końcowy produkt. Powstało 5 filmów przedstawiających "podróż" włoskiej oraz bułgarskiej czekolady, "Michałków" z Wawelu, pluszowej zabawki z Bułgarii oraz okien z "Fakro". Zaangażowanie poszczególnych grup w pracę było niezwykle duże i powstały bardzo ciekawe produkcje. Praca nad filmem zintegrowała młodzież, musieli podzielić między sobą poszczególne zadania, a następnie wspólnie dokonać ostatecznego montażu.

     Program pobytu w Niemczech obejmował również część rekreacyjną. Uczniowie byli na ciekawej wycieczce w kontenerowej części portu, do której  indywidualnym turystom nie wolno wchodzić. Dzięki temu mogli obserwować pracę portu, która w większości jest zautomatyzowana. Jakież było nasze zdziwienie, gdy zobaczyliśmy pojazdy bez kierowców, przewożące i ładujące na statki kontenery. Ponadto zwiedziliśmy niezwykle ciekawe Muzeum Hamburga "Dungeon", Muzeum Przypraw, Kościół Św. Michała, nową dzielnicę portową, uczniowie spędzili miło czas na lodowisku, w kręgielni, na dyskotece oraz w hamburskim zoo. Pobyt uprzyjemniła nam ładna pogoda i urok Hamburga, który jest pięknym miastem, oferującym turystom wiele atrakcji.

    Za miesiąc wybieramy się do Russe, w Bułgarii. Będzie to już ostatni wyjazd w ramach partnerskiej współpracy naszych czterech szkół. W Bułgarii tematem przewodnim będą kulinarna. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko ciekawy, ale i "smaczny" wyjazd.

Koordynator projektu Elżbieta Wójcik

Fotorelacja z pobytu w Hamburgu.