4.04.2017

Sędzia Sądu Okręgowego w  Nowym Sączu, Pan Jacek Gacek, uhonorowany tytułem "Przyjaciel Szkoły"


    Święto Patrona naszego Liceum to doskonała okazja do uhonorowania tytułem „Przyjaciel Szkoły”. Nadanie poprzedzone zostało krótkim wspomnieniem wygłoszonymy przez Pana Ludwika Hebdę, który miał przyjemność uczyć naszego „Przyjaciela”:
„Klasa naszego Gościa, to dawny mat-fiz, gdzie wszyscy uczniowie na lekcjach matematyki poznawali metody rozwiązywania równań różniczkowych, a biologii i chemii uczyli się poziomie egzaminu na medycynę i historii na prawo…
Po latach, w pamięci nauczycieli zostają wyróżniający się uczniowie – takie są reguły jej funkcjonowania. Nasz Gość, jak większość jego klasy, był uczniem, jakiego chciałby uczyć każdy nauczyciel. Autentyczna ciekawość świata, szacunek do wiedzy, pasje literackie, wielka życzliwość, otwarty umysł, przy jednoczesnym mierzeniu się doświadczeniami losowymi, to cechy naszego Gościa, które mnie fascynowały, gdy był uczniem naszego Liceum. Najszczerszy podziw budziły wystąpienia publiczne przy okazji różnych uroczystości szkolnych. Osoba tego ucznia gwarantowała, że było to wydarzenie z klasą. Przemówienie na uroczystości wręczenia świadectw maturalnych wraz z obietnicą bycia solą ziemi było w mojej ocenie, jednym z najlepszych, spośród tych, które zostały wygłoszone podczas wszystkich lat, mojej pracy w Liceum”.
    W roku szkolnym 2016/2017 tytułem „Przyjaciela Szkoły”, za: dbanie o dobre imię swojego Liceum, wsparcie – poprzez realizację Projektu „Prawo w Praktyce”, potwierdzanie swoim życiem, pracą, że „Matura (szczególnie w Naszym Liceum) to nie Bzdura”, za konsultacje prawnicze, za okazaną sympatię i ciepło, uhonorowano naszego absolwenta - Pana Jacka Gacka, Sędziego Sądu Okręgowego w  Nowym Sączu. Uroczystego wręczenia pamiątkowego medalu wraz z certyfikatem dokonała reprezentacja Liceum w składzie: Katarzyna Zaziąbło z ramienia Rady Rodziców, Joanna Kulasik z Samorządu Uczniowskiego oraz Robert Dębski jako przedstawiciel Rady Pedagogicznej.
    Nowy „Przyjaciel Szkoły”, nie kryjąc wzruszenia, podziękował za wyróżnienie, z sentymentem wspominając czasy licealne oraz jeszcze raz, jako Sędzia przedstawił główne założenia projektu „Prawo w Praktyce”.
    Jeszcze raz dziękujemy Panu Jackowi Gackowi i serdecznie gratulujemy, z nadzieją na dalszą owocną współpracę.

Fotorelacja.

23.10.2017

    W roku szkolnym 2017/2018 na uroczystym apelu poświęconym Partonowi naszej szkoły Pan Dyrektor, Robert Dębski wręczył medal Przyjaciela Szkoły, którym Rada Pedagogiczna uhonorowała Pana Stanisława Głuca. Laudację wygłosiła przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Katarzyna Zaziąbło.

31.10.2018

Podczas Święta Naszej Szkoły w roku szkolnym 2018/2019 już po raz trzeci (według nowej formuły) Pan Dyrektor Robert Dębski wręczył medal Przyjaciela Szkoły, którym Rada Pedagogiczna uhonorowała dwie osoby: Pana Piotra Lelito i Łukasza Różyckiego „Kudłatego”. Opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Anna Dudek wygłosiła laudację w której w kilku czułych słowach wyjaśniła jak bardzo uhonorowane osoby zasłużyli się dla naszego „Żeromskiego”.
Na Piotra i Łukasza zawsze jeśli chodzi o jakiekolwiek wydarzenia muzyczne można było liczyć – nagrywanie kolędy w studio „Sovart”, przygotowania do koncertów, przeglądów, uroczystości itp., organizacja „Koncertu Serc”, wsparcie naszych uczniów na warsztatach i wiele, wiele innych.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i liczymy na więcej (w imieniu zadowolonych z współpracy uczniów).

Robert Dębski

Fotorelacja

17.10.2019

Medal Przyjaciela Szkoły, w tym roku szkolnym 2019/2020 Rada Pedagogiczna jednogłośnie przyznała Panu Dariuszowi Popieli. Pan Dariusz jest kajakarzem górskim z wieloma sukcesami na arenie narodowej a także międzynarodowej. Pasją Pana Dariusza jest historia, stąd jego zaangażowanie w liczne projekty. Projekt „Ludzie, nie liczby” był realizowany w naszym Liceum. Laudację na temat Pana Dariusza wygłosiła Pani Wicedyrektor, Elżbieta Wójcik. Cieszymy się bardzo, że w gronie Przyjaciół Szkoły mamy takie zacne osoby.

Fotorelacja

13.10.2021

W dniu 13 października 2021 roku w naszym liceum odbyło się Święto Szkoły, połączone z Dniem Nauczyciela, Ślubowaniem Klasy Pierwszej oraz wręczeniem Madalu Przyjaciela Szkoły. Decyzją Rady Pedagogicznej Medal Przyjaciela Szkoły  został przekazany dla Pana Stanisława Błażusiaka, który jest twórcą naszej tarczy szkolnej. Laudację o Panu Błażusiaku, wygłosiła Pani Anna Dudek.

Fotorelacja

18.10.2023

Tegoroczna laureatka, to zasłużona artystka – malarka na szkle, Anna Madeja. Pani Anna,  w środowisku zwana Hanką, wielokrotnie prowadziła w naszej szkole warsztaty malarstwa na szkle dla chętnych uczniów. Pod jej kierunkiem stypendyści Fundacji św. Mikołaja wykonali przepiękne anioły, które potem, wraz z życzeniami, zostały przekazane zaprzyjaźnionym ze szkołą instytucjom. Anna Madeja urodziła się w Mszanie Dolnej, ale swoje życie i twórczość związała ze Szczawnicą. Z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego  i przez wiele lat z pasją wykonywała ten zawód. Swoje malowanie rozpoczęła z miłości do dzieci, to dla nich po raz pierwszy wykonała panoramiczne bajki na ścianach i szybach przedszkola. Będąc wychowawczynią przekazywała w ten sposób dzieciom swoją pasję tworzenia, wprowadzając je jednocześnie w kolorowy świat baśni i legend góralskich. Niewielu artystów ją uprawia. Maluje się przecież obraz "od spodu" - jakby jego negatyw. Pani Anna jest w zasadzie samoukiem. Malowanie rozpoczęła w wieku dwudziestu kilku lat.

Eksperymentując oraz nieustannie doskonaląc techniki malowania na szkle, wykształciła własny, oryginalny styl. Motywy do swoich obrazów czerpie z życia oraz legend i bajek góralskich. Artystkę interesuje także tematyka sakralna. Lubi przedstawiać obrzędy bożonarodzeniowe, szopki, zwyczaje okresu wielkanocnego, uśmiechnięte Madonny i radosne Anioły.

Uczestniczyła w wielu konkursach, plenerach, i wystawach na terenie Polski i za granicą — w Niemczech, na Węgrzech, w Izraelu, USA, Słowacji, Szwecji. Corocznie prezentuje swoje prace w witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem, gdzie wystawiają najwybitniejsi artyści z Podhala, Orawy i Spisza.

Wiele jej prac znajduje się w muzeach, kościołach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów, również poza granicami kraju, m.in. w kolekcji Jana Pawła II w Watykanie. W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a w 2010 roku wyróżniono ją Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica. Pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Klubu Twórców w Szczawnicy, którego obecnie jest honorowym członkiem.

Dzisiaj, do swojej kolekcji dołoży nasz skromny Medal oraz Tytuł Przyjaciela Szkoły.

EW

Fotorelacja