31.01.2016

Nasi uczniowieprojekcie „Teatralna klasa. Akademia Krakowskiego Teatru”

W 2015 roku – w roku 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Krakowa i Małopolski mogli wziąć udział w projekcie „Teatralna klasa. Akademia Krakowskiego Teatru”.

Projekt ten zakładał możliwość obejrzenia wybranego spektaklu z repertuaru sześciu krakowskich teatrów: Narodowego Starego Teatru, Teatru Łaźnia Nowa, Teatru Barakah, Teatru Nowego, Teatru KTO, Teatru Figur; oraz udziału w specjalnych warsztatach interpretacyjnych.  Nasza szkoła – klasy 3a i 2a uczestniczyły w warsztatach do spektaklu „Matka, Ojciec Tunel Strachu” w reżyserii Wojtka Klemma. Warsztaty kontekstowe prowadzone przez teatrologów i animatorów miały na celu uposażenie odbiorców w narzędzia niezbędne do interpretacji przedstawienia i wskazanie szerokich możliwości odbioru sztuki. Uczniowie sami wcielali się  w rolę zagubionych rodziców i ich dziecka, poszukując rozwiązań problemów, które czyhają na każdą zwyczajną  rodzinę.   Projekt zakładał uzupełnienie szkolnej podstawy programowej o ścieżkę teatralną. Następnie obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Starym w brawurowej obsadzie rodziny Peszków. Niezwykłe było zobaczyć syna Błażeja, który  wraz ze swoją żoną Katarzyną Krzanowską wychowuje swojego ojca Jana.

Projekt „Teatralna Klasa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Anna Dudek