18.10.2023

 Święto Szkoły, Ślubowanie klas I, Dzień Nauczyciela

Jesień, jak co roku, to ważny czas dla naszej społeczności. Dnia 12 października w liceum zapanowała wyjątkowa atmosfera, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, Święto Patrona Szkoły – Stefana Żeromskiego, a także uczestniczyliśmy w uroczystości Ślubowania pierwszoklasistów.

Uczniowie klas pierwszych zaprosili na akademię swoich mentorów: panią Renatę Król i panią Iwonę Niezgodę. Efekt współpracy uczniów z mentorkami został przedstawiony wszystkim zgromadzonym gościom. Nastąpił uroczysty moment ślubowania młodzieży, która we wrześniu po raz pierwszy przekroczyła próg naszego liceum. Z wielkim przejęciem pierwszoklasiści powtarzali tekst ślubowania. Zwieńczeniem tego było przekazanie tarcz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem.

Tego dnia wspominaliśmy też patrona szkoły, Stefana Żeromskiego. Pisarza, malarza ludzkich uczuć, społecznika, miłośnika gór, którego twórczość cechuje żarliwy patriotyzm oraz niezwykła wrażliwość na krzywdy i niesprawiedliwość społeczną. Prowadzący akademię przekazali całej społeczności cenne wskazówki płynące z twórczości Żeromskiego:

,,Zatem uczmy się od naszego patrona…człowieczeństwa. Bądźmy ufni jak Marcin Borowicz, waleczni jak Cezary Baryka, dokonujmy trudnych wyborów i mierzmy się z krzywdą ludzką jak doktor Judym, ratujmy potrzebujących jak Salomea Brynicka, poszukujmy w życiu wyższych idei jak Stasia Bozowska….”

W związku ze Świętem Szkoły, nasza społeczność uczestniczyła w ogólnoszkolnym konkursie ,,Portret Stefana Żeromskiego w otoczeniu jesiennej przyrody”. I miejsce zajął Marcin Wojtaszek, II – Karolina Cichoń, III - Amelia Niemiec. Wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora cenne nagrody.

Nie zapomnieliśmy również o uczniach, którzy dzielnie pokonali Mały Szlak Beskidzki, im również zostały wręczone upominki.

Kolejnym punktem uroczystości były życzenia od Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, podziękowania od Dyrekcji oraz program artystyczny dla wszystkich pracowników szkoły. Nie zabrakło kwiatów, które były wyrazem podziękowania za trud kształtowania i kształcenia młodego pokolenia.

Na zakończenie oficjalnej części uczniowie klasy 3b zaprezentowali scenki inspirowane tym, co dzieje się na szkolnym korytarzu i w gabinecie Dyrektora. Tym humorystycznym akcentem zakończyła się uroczystość. Wszystkim na długo pozostanie w pamięci ten dzień pełen wzruszeń, porywów serca i dowodów wdzięczności.

AD

Fotorelacja