18.10.2023

Powiększa się grono przyjaciół, uhonorowanych Medalem Szkoły i tytułem Przyjaciela Szkoły

Tegoroczna laureatka, to zasłużona artystka – malarka na szkle, Anna Madeja. Pani Anna,  w środowisku zwana Hanką, wielokrotnie prowadziła w naszej szkole warsztaty malarstwa na szkle dla chętnych uczniów. Pod jej kierunkiem stypendyści Fundacji św. Mikołaja wykonali przepiękne anioły, które potem, wraz z życzeniami, zostały przekazane zaprzyjaźnionym ze szkołą instytucjom. Anna Madeja urodziła się w Mszanie Dolnej, ale swoje życie i twórczość związała ze Szczawnicą. Z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego  i przez wiele lat z pasją wykonywała ten zawód. Swoje malowanie rozpoczęła z miłości do dzieci, to dla nich po raz pierwszy wykonała panoramiczne bajki na ścianach i szybach przedszkola. Będąc wychowawczynią przekazywała w ten sposób dzieciom swoją pasję tworzenia, wprowadzając je jednocześnie w kolorowy świat baśni i legend góralskich. Niewielu artystów ją uprawia. Maluje się przecież obraz "od spodu" - jakby jego negatyw. Pani Anna jest w zasadzie samoukiem. Malowanie rozpoczęła w wieku dwudziestu kilku lat.

Eksperymentując oraz nieustannie doskonaląc techniki malowania na szkle, wykształciła własny, oryginalny styl. Motywy do swoich obrazów czerpie z życia oraz legend i bajek góralskich. Artystkę interesuje także tematyka sakralna. Lubi przedstawiać obrzędy bożonarodzeniowe, szopki, zwyczaje okresu wielkanocnego, uśmiechnięte Madonny i radosne Anioły.

Uczestniczyła w wielu konkursach, plenerach, i wystawach na terenie Polski i za granicą — w Niemczech, na Węgrzech, w Izraelu, USA, Słowacji, Szwecji. Corocznie prezentuje swoje prace w witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem, gdzie wystawiają najwybitniejsi artyści z Podhala, Orawy i Spisza.

Wiele jej prac znajduje się w muzeach, kościołach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów, również poza granicami kraju, m.in. w kolekcji Jana Pawła II w Watykanie. W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a w 2010 roku wyróżniono ją Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica. Pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Klubu Twórców w Szczawnicy, którego obecnie jest honorowym członkiem.

Dzisiaj, do swojej kolekcji dołoży nasz skromny Medal oraz Tytuł Przyjaciela Szkoły.

EW

Fotorelacja