05.06.2023

Wycieczka IB do Nowego Sącza

      1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Nowego Sącza, pod opieką naszej wychowawczyni pani Wandy Mikołajczyk i pani Edyty Barnaś. Najpierw wzięliśmy udział w przygodowej grze na żywo w escape room, gdzie zostaliśmy zamknięci w czterech tajemniczych pokojach. Tam w ciągu 60 minut rozwikłaliśmy wiele zadań i zagadek logicznych, pomogły nam w tym ukryte w pomieszczeniu wskazówki oraz przedmioty. Żeby zdobyć klucz i opuścić pokój, musieliśmy wykazać się sprytem i kreatywnością, a przede wszystkim zespołową współpracą- zabawa była przednia! Następnie udaliśmy się na spacer po Rynku, gdzie zapoznaliśmy się z historią Nowego Sacza, podziwiając architekturę starego miasta, zabytkowe budowle m. in. Bazylikę Św. Małgorzaty, Dom Gotycki i Ratusz oraz spędzając miło czas na lodach.
           Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Sądeckiego Parku Etnograficznego- skansenu architektury ludowej grup etnograficznych i etnicznych z terenu Sądecczyzny: Lachów, Pogórzan, Górali, Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Niemal wszystkie obiekty w Sądeckim Parku Etnograficznym są oryginalne – były rozebrane w macierzystej wsi, przeniesione, zakonserwowane i na nowo zmontowane w skansenie. We wnętrzach obiektów znajdują się eksponaty pokazujące duchowe i społeczne aspekty życia wsi: obrzędowość, magię, wierzenia, medycynę ludową. Tutaj czekała nas niespodzianka. Z okazji Dnia Dziecka zostały zorganizowane różne pokazy prezentujące tradycyjne zajęcia gospodarcze, dawne rękodzieło, rzemiosło i wytwórczość wiejską, obrzędowość, śpiew, muzykę i taniec. Zainteresowały nas: robienie wianków z kwiatów i rozpoznawanie ziół, wyrabianie piszczałek, wyplatanie sznurków, pokazy tkactwa, przędzenie, wyrabianie papierowych kwiatów, lutnictwo i inne. Podjęliśmy nawet próby podojenia krowy, niestety zbyt dużo świadków zdenerwowało Krasulę i nie chciała z nami współpracować. Mieliśmy także okazję skosztować tradycyjnych specjałów. To była świetna lekcja historii, w pięknych okolicznościach przyrody.
           Na zakończenie udaliśmy się do kina 6D, aby przeżyć dreszczyk emocji z animowanym horrorkiem oraz przekąsić małe co nieco. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wracaliśmy do Krościenka n. D.

W. M.

„ Wycieczka była wspaniała! Łączyła przyjemność i edukację. Sprawdziliśmy się w escape room, każdemu z nas przyniosło to dreszczyk emocji. Podczas przebywania w skansenie , byliśmy otoczeni piękną przyrodą i ciekawą historią. Cały wyjazd dał nam wiele pozytywnych i zabawnych wspomnień”    Martyna

„ Moskole były tak wyśmienite, że moje kubki smakowe przezywały prawdziwy szok!”               Sebastian

„ Pobyt w escape room uświadomił mi, jak zgrana jest nasza klasa”    Julka

Fotorelacja