14.11.2022

„Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości – w stulecie powrotu części Górnego Śląska do macierzy”

15 edycja konkursu "Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości" i  temat przewodni  Stulecie powrotu części Górnego Śląskiego do Macierzy - za nami.

Konkurs przebiegał pod  Patronatem Narodowym  Prezydenta Rzeczpospolitej  Andrzeja Dudy i  Patronatami  Honorowymi - Marszałka   Opolskiego i Marszałka   Województwo Śląskiego.

Konkurs miał charakter drużynowy i rywalizowały zespoły - trzyosobowe  w dwóch kategoriach- szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jeżeli chodzi o tę drugą grupę wiekową( my się w niej kwalifikowaliśmy) to w Kościelisku -10.11.2022 stanęły drużyny z powiatów : Kartuskiego, Łowickiego, Poznańskiego, Świdnickiego, Tatrzańskiego, Nowotarskiego , Hrubieszowskiego, Rawickiego , Międzychodzkiego oraz Miasta Sopot.

„Te nowe drogi wolności i niepodległości, suwerenności i autonomii w powstałej po latach zaborów i niewoli II Rzeczypospolitej, tu na Górnym Śląsku przyspieszyły swój bieg, najpierw wraz z nadziejami związanymi z górnośląskim plebiscytem, a ostatecznie jednak z walką zbrojną, najdłuższego i najbardziej krwawego trzeciego powstania śląskiego „(Prymas Polski abp Wojciech Polak)

      Historia zaczyna się na Śląsku  od św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka Odrowąża, by pokazać dziesiątki zasłużonych dla tego regionu  osób: działaczy politycznych, żołnierzy, ludzi kultury .I rozpoznanie wizerunków tych osób było pierwszym pytaniem ostatecznego starcia, czyli finału Konkursu.

Pojawiły się portrety m.in. Wojciecha Korfantego,  Edmunda Kabicza , Heleny Rojówny,  Juliusza Chowańca, gen. Andrzeja Galicy czy   gen . Henriego Le Ronda.

Atmosfera konkursu, jak i całego pobytu była bardzo przyjazna. Już pierwszego dnia- w AMW Rewita, pewną zażyłość nawiązaliśmy z zespołem uczniów i opiekunów  z Kaszub - wspólny posiłek, wymiana doświadczeń licealnych, nauka kaszubskiego i gwary góralskiej. Śmiechu i uśmiechu cała miara.

Wykłady, jak sam przebieg rywalizacji odsłonił nam historię naszego państwa. Niezmiernie interesujące było poznanie Górnego Śląska przez pryzmat związków z Podhalem.

Organizatorzy wskazywali  dialog i otwartość na dalszą współpracę z młodzieżą  z całej Polski.

      Dla nas, czyli dla Ani Chrobak, Wojciecha Borzęckiego i Karola Bednarczyka  z klasy  2b,  było to pierwsze spotkanie z tym konkursem i tą ciekawą  formułą- zespołową. Już dziś deklarujemy się, że w kolejnej edycji stajemy do rywalizacji.

Podsumujmy tę edycję Konkursu słowami jednego z powstańców śląskich  Juliusza Chowańca, który przeciął łańcuchy mówiąc: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską”.

EB