23.11.2021

Klasa Ib poznawała Polskę

 

"Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?...."  

                              S.Jachowicz

       W dniach 17- 19 listopada uczniowie klasy 1b z opiekunami projektu-Panią A. Michałczak i Panią E.Barnaś wyszli naprzeciw frazie Stanisława Jachowicza, XIX wiecznego poety i zrealizowali pilotażowy przedsięwzięcie  MEiN "Poznaj Polskę". Przedsięwzięcie  „Poznaj Polskę” potwierdziło nam, że Polska jest piękna, różnorodna i empatyczna. Cel  projektu- przybliżenie miejsc związanych z kulturą i dziedzictwem narodowym  został w pełni osiągnięty. Na pewno była to promocja wschodnich terenów Polski – renesansowy rynek Zamościa z ratuszem, fortyfikacje twierdzy, wspaniałe świątynie ,historia ordynacji Zamojskich, rezydencje w Zwierzyńcu  to historia I RP. Zamość, co należy podkreślić" należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zespołów staromiejskich Europy. Już w 1992 UNESCO umieściło go na Liście Światowego Dziedzictwa, włączając do elitarnego grona najpiękniejszych pereł architektury".

Również poznanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej Muzeum w Markowej  było wskazaniem różnorodności naszego kraju.    

Obok fascynacji pięknem pałacu, ogrodów w Łańcucie  i zabudowy magdeburskiej Zamościa  mamy również  obraz Polski, która przeszła drogę męczeństwa swojego narodu i narodów zamieszkujących II RP ( Muzeum Rodziny Ulmów ).

     Były to trzy dni szerzenia pozytywnych idei, artyzmu sztuki i nowoczesnego, świadomego patriotyzmu. Punkty edukacyjne wskazane przez MEN zostały  w pełni zrealizowane- mimo niesprzyjającej nam pogody.

Obszary tematyczne zostały zróżnicowane, co uatrakcyjniło naszą wspólną, również integracyjno-zapoznawczą wycieczkę.

EB

Fotorelacja