09.11.2021

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2021 r.
w LO im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D.

 W dniach 8-14 listopada przypadła XIV edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości obchodzonego jednocześnie w ponad 170 krajach. Celem tej ogólnoświatowej inicjatywy jest promowanie świadomego rozwoju zawodowego, postaw kreatywnych i przedsiębiorczych, zachęcanie do podejmowania inicjatyw biznesowych . Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, po raz kolejny, włączyło się do projektu, realizując program Otwarta firma Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami instytucji wspierających przedsiębiorczość i aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym.

8 listopada klasy IIa i IIb spotkały się z panią Ewą Barczuk- Kałat – Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Nowym Targu (kolejne lekcje odbędą się w najbliższym czasie w klasach trzecich). Uczniowie dowiedzieli się, kim jest konsument i jakie prawa mu przysługują. Poznali praktyczne przykłady korzystania z uprawnień z tytułu rękojmi i gwarancji oraz zasady składania reklamacji. Uzyskali odpowiedź na pytanie, jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy i przedsiębiorcy, a także, które instytucje chronią konsumenta. Pani Rzecznik omówiła także z młodzieżą kwestie dotyczące robienia zakupów na odległość. Przybliżając różne przykłady problemów konsumenckich, zwróciła uczniom uwagę na możliwość dokonywania przemyślanego wyboru produktów na rynku, ostrożnego analizowania umów i regulaminów, podchodzenia z dystansem do akcji reklamowych i promocji. Czy jestem świadomym konsumentem, który zna swoje prawa i potrafi z nich korzystać, żeby zakupy, których dokonuję były satysfakcjonujące.

W tym dniu lekcje na temat „Fundusze Europejskie i ich wpływ na nasze życie” w klasach IIIA i IIIB przeprowadził pan Artur Szyszkiewicz - specjalista funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego - Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu. 

Na początku lekcji uczniowie poznali strukturę Samorządu Województwa Małopolskiego oraz krótką historię Unii Europejskiej. Następnie prowadzący przedstawił zagadnienie Funduszy Europejskich- możliwości skorzystania ze środków pomocowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Młodzież zapoznała się m.in. z informacjami na temat dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy też „Wsparcie w starcie” oraz „Małopolska Tarcza Antykryzysowa”. Konsultant omówił także etapy konstruowania wniosku o dofinansowanie. Spotkanie było okazją do wyjaśniania wątpliwości związanych z procedurą poszukiwania wsparcia finansowego i merytorycznego dla małych i średnich firm rozpoczynających swoją działalność oraz na aktywizację zawodową.

Serdecznie Państwu dziękujemy za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.

Szkolny koordynator programu

Wanda Mikołajczyk