Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Spotkanie z Panem Piotrem Miśkowiczem- konsultantem Zespołu ds. Informacji o Funduszach Europejskich w Nowym Targu w ramach realizacji programu „ Otwarta Firma” podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W dniach 16–22 listopada 2020 roku zorganizowany został w Polsce trzynasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata.Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem włączyło się do projektu, realizując po raz kolejny program „Otwarta firma” Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. 20 listopada uczniowie klasy IIIA i IIIB wzięli udział w lekcjach online na temat Funduszy Europejskich, które przeprowadził pan Piotr Miśkowicz - Starszy Specjalista Zespołu ds. Informacji o Funduszach Europejskich w Nowym Targu. Na początku spotkania wolontariusz przybliżył uczniom strukturę Samorządu Województwa Małopolskiego oraz krótką historię Unii Europejskiej. Następnie przedstawił tematykę Funduszy Europejskich. Zapoznał młodzież z możliwościami skorzystania ze środków pomocowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej . Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje programów krajowych i regionalnych, które obszary gospodarcze są preferowane oraz jak wygląda procedura pozyskiwania dotacji. Pan Piotr Miśkowicz przedstawił także pakiety Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej ukierunkowane na walkę z epidemią COVID-19 : medyczny, przedsiębiorczości, płynności finansowej, społeczny i edukacyjny oraz rozwoju. W ostatniej części lekcji prowadzący zaprezentował uczestnikom spotkania jak wypełnić przykładowy wniosek o dofinansowanie planowanej działalności gospodarczej oraz odpowiadał na pytania uczniów.Lekcje z konsultantem Informacji o Funduszach Europejskich pozwoliły młodzieży poszerzyć wiedzę na temat możliwości uzyskania wsparcia ze środków unijnych między innymi na aktywizację zawodową, kształcenie oraz własną firmę. Informacje te z pewnością przydadzą się tegorocznym maturzystom.

Szkolny koordynator programu : Wanda Mikołajczyk