2.04.2019

Spotkanie z podróżnikiem - Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

29 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. W tym roku Samuel Kempski z firmy Trzask zaprezentował kraje arabskie - Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W krajach Bliskiego Wschodu nowoczesność spotyka się z tradycją i historią, której podwaliny stanowi islam. Krajobrazy pustyni kontrastują tam z zielonymi oazami, nadmorskimi plażami, nowoczesnymi miastami sprawiając, że jest to wyjątkowy i niezapomniany świat. Dzięki bogactwu ropy naftowej regiony te w ostatnich dziesięcioleciach przeżywają bardzo szybki rozwój ekonomiczny, stają się też coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. To dzięki przywódcom – Sułtanowi Qaboosa i Szejkowi Zayeda , którzy mając śmiałe wizje i duże środki, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj.

W naszej podróży udaliśmy się na pustynię piaszczystą Sharqiya by poznać jak kiedyś mogło wyglądać tu życie i jak dzisiaj to miejsce „oswaja się” dla turystów . Dowiedzieliśmy się jak wielbłądy przystosowane są do życia bez wody na pustyni oraz odwiedziliśmy targ wielbłądów. W górach Al Hajar na północy Omanu spędziliśmy noc na krawędzi Wielkiego Kanionu – Wadi Ghul . Zwiedziliśmy szkołę w Omanie i pojechaliśmy gimbusem z chłopcami, dziewczyny ze szkoły pojechały swoim... Wędrując wzdłuż wybrzeża Omanu odwiedziliśmy plażę, na której żółwie zielone składają jajka. Zobaczyliśmy Sur - miasto Sinbada Żeglarza. Skosztowaliśmy daktyli prosto z palmy. Odwiedziliśmy też największy na świecie szpital dla sokołów w Abu Dhabi, gdzie pupilom szejków koryguje się dziób, ostrzy pazury, dokleja pióra i wykonuje inne zabiegi. Ile piasku trzeba wsypać do morza żeby powstała sztuczna wyspa w kształcie daktylowej palmy widoczna z kosmosu? Co widać z 125 piętra Burj Khalifa – najwyższej obecnie budowli na naszej planecie? A może lepiej pojeździć na nartach w ogromnej zamrażarce Ski Dubaj – stoku narciarskim na środku pustyni? Zamówić jakieś super nowoczesne i niesamowicie drogie auto? Dubaj - Złote Miasto kusi... Na koniec uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie, kto buduje Oman i ZEA. Ile pracy i wyzysku imigrantów - biednych najemników to kosztuje. Dwugodzinna prezentacja wzbogacona była pokazem multimedialnym i rekwizytami przywiezionymi z podróży. Niektórzy przymierzyli tradycyjny strój arabski, zainteresowały nas też inne rekwizyty jak tradycyjny nóż- Kandżar czy kadzidło żywiczne. W trakcie pokazu poznaliśmy zwyczaje i ciekawostki kultury arabskiej oraz historii państw. To była fascynująca podróż - pełna pasji, która i nam się udzieliła.

nauczyciel geografii Wanda  Mikołajczyk