Spotkania ze świadkami historii

4.06.2018

Uczniowie klas pierwszych w projekcie "Kryptonim Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym"

    W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klasy 1 a i 1 b wzięła udział w konkursie organizowanym ramach  projektu "Kryptonim Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym - działania wystawniczo - edukacyjne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach w oddziale MHK Fabryka Oskara Schindlera 20. grudnia 2017 r. oraz w trzech spotkaniach, które odbyły się w naszej szkole z koordynatorem projektu, panem Bartoszem Hekselem i moderatorami-filmowcami z Fundacji Nowe Ujęcia, panią Anną Pankiewicz i panem Marcinem Kaproniem.
    Przystępując do projektu - konkursu uczniowie mieli możliwość poznać przedwojenną i wojenna historię najbliższych okolic swojego miejsca zamieszkania, czytali wspomnienia, przeglądali archiwalne zdjęcia, rozmawiali ze świadkami historii - Panią Heleną Malinowską -Urban, Panią Anielą Dydą i Panią Krystyną Aleksander. Sami gromadzili dokumentację filmową i fotograficzną.
    Finalny produkt prawie półrocznej pracy to film:"Bądźcie dla siebie dobrzy", który proszę sami zobaczcie. Zatrzymajcie się na chwilę, przeżyjcie go wspólnie z jego bohaterami.

  

    Wiemy, że czas leczy rany, zabliźnia, zaciera szczegóły, bo "obeschły łzy... trzeba nadal żyć ", ale również trzeba o tych ludziach, wydarzeniach, miejscach pamiętać.
Dać świadectwo naszej pamięci - ten film jest tego przykładem- Honorata, Renata, Marek, Ania, Ala, Artur, Wiktoria, Dominika, Piotr, Dominik, Kasia, Marysia, Karolina, Zuza. Oni pragnęli przywrócić pamięć o tamtych  bardzo trudnych, tragicznych czasach.
    Nasz film stanął do konkursu, wyniki 19. czerwca. Czekamy na nie - nie ukrywamy, jednak najważniejsze jest to, co osiągnęliśmy poprzez samodzielne i wspólne zdobywanie wiedzy, bardzo emocjonalne spotkania ze świadkami historii i zdobywanie doświadczeń w czasie spotkań z moderatorami. Były chwile zwątpienia, nihilizmu, nerwów ( były krzyki, tupnięcia), ale też przesympatyczne bycie z sobą w drodze.... od grudnia do maja... Pojawił się również dreszczyk emocji, który dostarczyłam młodzieży w poniedziałek około 10... a wcześniej, w grudniu - Renia z Honoratą . Ale to są nasze 15. osobowego zespołu przeżycia i wrażenia, które też już są historią.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS