„Kto ratuje jedno życie, to jakby ocalił cały świat”.

W środę 9. maja uczestniczyliśmy - klasa IB oraz uczniowie biorący udział w projekcie „Żegota. Ukryta Pomoc” wspólnie z Panią Barnaś - w wykładzie „Kto ratuje jedno życie, to jakby ocalił cały świat”, prowadzonym przez Panią dr Joannę Lubecką- pracownika IPN. Organizatorem spotkania był Pieniński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dziękujemy za zaproszenie.

W czasie wykładu Pani Lubecka opowiadała nam o losach polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Przedstawiła przyczyny antysemityzmu w przedwojennej Polsce. Wynikał on między innymi z przekonania, że Żydzi zabili Chrystusa, mitów dotyczących mordów rytualnych oraz konkurencji ekonomicznej. Pani Joanna Lubecka mówiła o różnych postawach Polaków wobec Żydów. Duży nacisk położyła na okazywaną im pomoc. Przybliżyła między innymi historie bohaterskich Polaków, którzy ukrywali Żydów m.in. rodziny Ulmów oraz dr Emanuela Ringelbluma. Szacuje się, że w ratowanie ludności żydowskiej było zaangażowanych ok. 360 tys. Polaków. Zginęło z tego powodu ok. 2500 osób. Aby uratować jednego Żyda potrzebne było zaangażowanie ok. 15-30 osób, które narażały życie swoje i swoich bliskich.
    W Izraelu przyznawany jest Medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata” honorujący osoby pomagające Żydom w czasie II wojny światowej. Wśród nagrodzonych jest 6630 Polaków, co stanowi 25% wszystkich wyróżnionych.
Wykład był interesujący i dał nam wiele do myślenia.

Weronika Błażusiak