Przyjemne z pożytecznym

05.04.2018

 Kraków – trochę wiosny, trochę nauki, dużo śmiechu…

    Rozleniwione świąteczną przerwą w nauce, postanowiłyśmy nie wracać jeszcze w środę do szkoły. Zabrałyśmy więc naszych kochanych uczniów z klas Ia i Ib oraz Pana Andrzeja i wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. A ten przywitał nas wiosną…, piękną aurą, jeszcze świątecznym klimatem i jak zwykle tłumem turystów i Krakowian na Rynku Głównym. Ale zanim tam dotarliśmy, nasz autokar, „zgrabnym tempem” przywiózł nas do Galerii Bonarka. Myli się ten, kto pomyślał, że postanowiliśmy odświeżyć swoją garderobę i zakupić kilka wiosennych krzyków mody. To nastąpiło znacznie później. Naszym celem były… ciała!

 Na pierwszym piętrze galerii mieści się słynna na cały świat wystawa BODY WORLDS, która odkryła przed nami tajniki anatomii ludzkiego ciała.BODY WORLDS celebruje potencjał ludzkiego ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji. Wystawa prezentująca autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, prezentuje ludzki organizm w zdrowiu i w chorobie. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr Gunthera von Hagens, mieliśmy możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała i zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Zrozumienie wszelkich zawiłości ułatwili nam studenci medycyny, którzy są przewodnikami po wystawie.

    Godzinny spacerek Grodzką i po Rynku Głównym pozwolił nam po pierwsze: pozbyć się nadmiaru kalorii po spożytych (w większości) niezdrowych posiłkach, po drugie: przewietrzyć napakowane nadmiarem anatomicznej wiedzy umysły i przygotować je na odbiór niezwykle lekkiej, łatwej i przyjemnej sztuki w Teatrze Bagatela, którą było kultowe już przedstawienie „Mayday”. Warto zaznaczyć, że premiera tej sztuki na deskach Teatru Bagatela odbyła się w 1994 roku. Od tego czasu przedstawienie jest stałym punktem repertuaru i odbywa się zawsze przy niemal komplecie publiczności. 

    Drogę powrotną umilały nam głośne śpiewy, głównie męskiej części, obu klas, nieśmiało wspierane przez delikatne głosy damskie…; było zatem wesoło, radośnie i… romantycznie. Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za wyjątkowe zdyscyplinowanie i miłą atmosferę na wycieczce.

Wychowawczynie klas Ia i Ib

A tak zapamięta tę wycieczkę jedna z uczennic z klasy 1A.

    W środę 4. kwietnia o godzinie 9.00, wraz z naszymi wychowawczyniami: Panią Wandą Mikołajczyk i Panią Elżbietą Wójcik, a także z Panem Andrzejem Schabowskim, wyruszyliśmy z Rynku w Krościenku do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wycieczki była znajdująca się w Galerii BONARKA wystawa „Body Worlds”. Jest to wystawa twórcy metody plastynacji dr Gunthera von Hangensa, jedna z najliczniej odwiedzanych wystaw na świecie, która na trzy miesiące zawitała do Polski. Podczas jej zwiedzania zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a pani i pan przewodnik opowiadali nam o procesach zachodzących w ludzkim ciele oraz przedstawiali różne ciekawostki dotyczące naszej anatomii. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają wewnętrzne organy człowieka i porównać ich zdrowe przykłady z takimi, na których były różne zmiany chorobowe. Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała oraz zawiera ciekawe instalacje multimedialne.

    Po niecodziennej lekcji anatomii mieliśmy przerwę na obiad, a następnie udaliśmy się na Rynek, gdzie Pani Mikołajczyk podzieliła się z nami kilkoma ciekawostkami na jego temat. Mieliśmy też tam trochę czasu dla siebie. Na zakończenie poszliśmy do teatru Bagatela. Z przyjemnością oglądaliśmy sztukę „Mayday”, komedię, na której śmialiśmy się do łez. Tak się nam ona spodobała, że planujemy już wyjazd na drugą część.Droga powrotna minęła nam bez żadnych problemów. W doskonałych nastrojach i świetnych humorach, ok. godziny 21 dotarliśmy do domów.

Alina Węglarz, Ia

Fotorelacja.