11.03.2018

Młodzi liderzy poszukiwani! Akademia czeka na Wasze projekty!

Już po raz czwarty do programu Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zapraszamy zdolną, zaangażowaną społecznie młodzież, która zgodnie z hasłem „Lider. Lubię to!” chce kształtować swoje umiejętności przywódcze: brania odpowiedzialności, budowania wizji, skupiania wokół niej innych ludzi i działalność na rzecz bliźnich.

Jesteśmy pewni, że wśród swoich ZDOLNYCH, AKTYWNYCH I ZAANGAŻOWANYCH SPOŁECZNIE UCZNIÓW macie Państwo kandydatów do tego wyjątkowego programu.

O Akademii Liderów:

Celem Akademii jest wzmacnianie wśród młodzieży poczucia sprawczości i przekonania, że to od nich zależy przyszłość. Program skierowany jest do młodych, zaangażowanych społecznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcą zrealizować własny projekt dla społeczności lokalnej. Projekty można zgłaszać w pojedynkę lub w zespołach dwuosobowych (dwóch liderów). Udział w programie Akademia Liderów jest bezpłatny. Każdy uczestnik Akademii otrzyma również 10-miesięczne stypendium.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń, fundacja wybierze autorów najlepszych pomysłów, których zaprosi do udziału w wakacyjnej Szkole Letniej (30 lipca – 8 sierpnia 2018, Jachranka pod Warszawą), gdzie pod okiem tutorów uczestnicy nauczą się, jak zaplanować projekt, stworzyć harmonogram i kosztorys oraz podszlifują swoje zdolności przywódcze. W programie m.in. indywidualne warsztaty z trenerami i edukatorami rozwoju osobistego oraz spotkania z wybitnymi gośćmi – przedstawicielami życia publicznego. Wiedzę zdobytą w trakcie Szkoły Letniej uczestnicy wykorzystają w praktyce, gdy jesienią przystąpią do realizacji autorskich projektów.

Do programu można zgłaszać projekty społeczne i historyczne dotyczące promocji kultury i tożsamości lokalnej, działań charytatywnych i samopomocowych oraz nawiązujące do wydarzeń historycznych Polski. Szczegółowe kategorie projektów opisane zostały w załączonym regulaminie.

Projekty można zgłaszać do 15 maja przez formularz dostępny na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia

Przykładowe projekty Akademii Liderów:

Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło ponad 100. uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Zrealizowane projekty dotyczyły kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, popularyzacji kultury ludowej, poznania historii najbliższej okolicy, a także pomocy osobom potrzebującym.

Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy, jak ,,Pamięć naszą Wielkopolską siłą’’, w którym uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wzmacniały poczucie tożsamości historycznej i promowały kulturę poprzez lekcje muzealne, wycieczki tematyczne oraz konkursy. W Tucholi odbył się koncert patriotyczny zorganizowany w ramach projektu „Melodia przeszłości”. W Gostycynie dzieci z domu dziecka integrowały się z lokalną społecznością na rodzinnym festynie pt. „Zaczarowany świat bajek”, a w Szydłowcu odbyła się gra miejska w ramach projektu „Odkrywcy przeszłości”.

Dla pierwszych 12 zgłoszonych projektów mamy wyjątkowy BONUS!  Ich autorzy będą mieć możliwość bezpłatnego skonsultowania z nami zgłoszonych pomysłów i przesłania ich modyfikacji, co zwiększy szansę na udział w Akademii.

ZAPRASZAMY!

Koordynator Stypendialny Fundacji Św. Mikołaja, Elżbieta Wójcik

Więcej informacji znajdzesz tutaj.