Niezwykły sukces naszej uczennicy

24.01.2018

                                                                               źródło: https://om.edu.pl/?q=69-2-dopuszczeni

 Kinga Słowik w II etapie LXIX Olimpiady Matematycznej!

    Jest nam niezmiernie miło przekazać informację o sukcesie Kingi Słowik z klasy 3a. Jest ona pierwszą uczennicą w dziejach naszego Liceum, która wystartowała z sukcesem w Olimpiadzie Matematycznej. Mimo arcytrudnych zadań, jak okreśłil je prof. Ludwik Hebda, Kinga przeszła do drugiego etapu olimpiady, który odbędzie się w Krakowie w dniach 9, 10 lutego. Trzymamy mocno kciuki!

Jak wygląda przebieg tych matematycznych zmagań?

Zawody stopnia I (wstępne)

polegają na samodzielnym rozwiązywaniu zadań w domu. Zadania te są w trzech seriach po cztery; rozwiązania zadań z kolejnych serii należy dostarczyć do odpowiedniego komitetu okręgowego w ustalonym terminie (w roku 2013 odpowiednio do 30 września, 4 listopada i 4 grudnia). Lista uczestników zakwalifikowanych do zawodów stopnia II ogłaszana jest przed końcem stycznia. Żeby zakwalifikować się do zawodów II stopnia, nie trzeba rozwiązać wszystkich zadań.

Zawody stopnia II (okręgowe)

odbywają się pod koniec lutego i mają formę egzaminu. Organizowane są przez komitety okręgowe (zadania są takie same w całej Polsce). Trwają dwa dni, każdego jest pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań. Lista zakwalifikowanych do zawodów stopnia III pojawia się w połowie marca.

Zawody stopnia III (centralne)

odbywają się w pierwszej połowie kwietnia. Od L Olimpiady mają formę czterodniowego wyjazdu, z czego pierwsze dwa dni poświęcone są na rozwiązywanie zadań (podobnie jak w zawodach II stopnia), a dwa następne — na różne atrakcje (w tym czasie komisja sprawdza rozwiązania). Ostatniego dnia odbywa się uroczyste zakończenie Olimpiady — ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

 Co daje Olimpiada? Udział w finale Olimpiady Matematycznej daje:

szóstkę z matematyki na koniec roku,
100% z matematyki na maturze (na poziomie rozszerzonym),
wolny wstęp na wiele wydziałów wyższych uczelni, nie tylko matematycznych.

Laureaci mają zapewniony wstęp bez egzaminu na jeszcze większą liczbę wydziałów niż finaliści. Prócz tego sześcioro najlepszych stanowi delegację polską na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, a kilkoro następnych — na Środkowoeuropejską Olimpiadę Matematyczną i Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich. Kilkanaście najlepszych osób jedzie na dwutygodniowy obóz naukowy Olimpiady Matematycznej

    Życzymy Kindze znalezienia się wśród laureatów Olimpiady Matematycznej. Przypomnijmy, że przeszła ona także do drugiego etapu Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH.