10.12.2017

Wizyta ratowników z Nowego Sącza

W piątek 8. grudnia nasze Liceum odwiedzili ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalnego z Nowego Sącza, razem ze swoimi pieskami - przesympatycznymi: Kokosem, Dante, Aresem oraz Kalą.(jeden labrador i trzej przedstawiciele rasy  flat coated retriever).

Naczelnik Pan Michał Gaik opowiedział nam o tajnikach działalności Grupy i pracy, jaką wykonują psy w jednostce. Ratownicy – panowie Wojciech Noworolnik i Kazimierz Padula pokazali, jak wygląda prawdziwa akcja ratownicza z udziałem czworonoga. Strażacy pokazali nam również sprzęt, który pomaga im uratować życie poszukiwanych ludzi. Opowiadali również o szkoleniu piesków, które trwa dwa lata i jest bardzo intensywne. Oczywiście, psy po szkoleniu nadal doskonalą swoje umiejętności. Na zakończenie ratownicy odpowiedzieli na zadawane przez nas pytania.

Grupa Ratownictwa Specjalnego powstała w 2004 roku. Jej celem jest wspieranie działań Państwowej Straży Pożarnej w trakcie poszukiwań. Członkiem tej grupy jest nasza uczennica Gosia z klasy IIb.

Weronika Błażusiak