Projekt "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski"

14.11.2017

Warsztaty malowania na szkle - pierwsza odsłona

     Dnia 10. listopada odbyły się w naszej szkole pierwsze z cyklu warsztatów malowania na szkle w ramach projektu fundacji MAPA PASJI "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Warsztaty są prowadzone przez właścicielkę galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy Panią Joannę Dziubińską i jej ciotkę – Annę Madeję, najsłynniejszą pienińską malarkę na szkle.

    Anna Madeja, chociaż pochodzi z Mszany Dolnej, od lat - jako żona Józefa Madei, rzeźbiarza ludowego, wnuka najsłynniejszego przewodnika po Pieninach i autora szlaków turystycznych także Józefa - jest mieszkanką Szczawnicy. Jej prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i za granicą, a także w domach prywatnych kolekcjonerów. Miała swoją wystawę w Sejmie RP. Rokrocznie prezentuje swoje wystawy w zakopiańskiej "Jaszczurówce", nowosądeckiej galerii Civitas Christiania oraz podczas cyklicznych wystaw szczawnickiego oddziału TPSP w galerii Eglander Caffe. Jej prace można na co dzień podziwiać w galerii "Krzywa Jabłonka" znajdującej się obok rodzinnego domu Madejów w Pieninach, a należącej do jej siostrzenicy - Joanny Dziubińskiej.

    Sama Joanna Dziubińska jest artystką tworzącą zarówno prace malarskie, ceramiczne jak i w technice decoupage. Przede wszystkim jednak poprzez stworzenie "Krzywej Jabłonki" jej pomysłodawczyni stworzyła niezwykłe miejsce artystycznych spotkań i wymiany poglądów, w którym można porozmawiać nie tylko o artystycznych projektach, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.

    Ilość chętnych, która pojawiła się na pierwszych zajęciach przerosła nasze oczekiwania i z tego co nam doniesiono ma jeszcze wzrosnąć. Jak zwykle nie zabrakło obowiązkowej już na wszystkich naszych imprezach pizzy. Kolejne spotkanie już niebawem, bo dnia 23 listopada, na które serdecznie zapraszam.

Koordynator projektu Anna Dudek

Fotorelacja.