5.11.2015

"Dzień Pierwszej Pomocy Przedmedycznej" w naszej szkole

Środa, 4 listopada, upłynęła w naszym Liceum pod hasłem: "Dzień Pierwszej Pomocy Przedmedycznej". Tego dnia każda klasa wzięła udział w blisko godzinnych szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy prowadzonych przez pracowników firmy PREMED z Jasła. Są to wysoko wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie: Piotr Szurek - dyplomowany Ratownik Medyczny, Absolwent Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle, kierunek – Ratownik Medyczny oraz Akademii Medycznej w Bydgoszczy, specjalność – Ratownictwo Medyczne, pracownik Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, wykładowca w Medycznej Szkole Policealnej w Jaśle, ratownik GOPR Grupy Krynickiej, oraz Rafał Jakubowicz - pielęgniarz, Ratownik Medyczny Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, ratownik GOPR Grupy Bieszczadzkiej.

Szkolenia obejmowały, między innymi, cel i podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy, zasady wzywania służb ratowniczych, wykaz różnych telefonów alarmowych, schemat postępowania w różnych sytuacjach (krwotoki, utrata przytomności, itp.), układanie osoby w pozycji bocznej ustalonej.  Uczniowie zostali uświadomieni o ogromnej roli osoby podejmującej resuscytację krążeniowo- oddechową w tzw. łańcuchu przeżycia. Po części teoretycznej miała miejsce część ćwiczeniowa – chętni mogli praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę, podejmując działania ratunkowe na fantomach.

Nauczyciele także wzięli udział w podobnym szkoleniu, jednak w większym wymiarze godzin i szerszym zakresie. Dodatkowo szkolili się w zakresie wyposażenia apteczek pierwszej pomocy, przyczyn i objawów utraty przytomności i omdleń, postępowania w sytuacji zadławień, zawału serca i padaczki. Poznali zasady prowadzenia resuscytacji nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci i niemowląt (poniżej 1. roku życia). Bardzo ważnym elementem kursu była obsługa AED, czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego, który coraz częściej można spotkać w miejscach użyteczności publicznej.

Wszystkie przeprowadzone szkolenia, zarówno te dla uczniów jak i nauczycieli charakteryzowały się wysokim poziomem, zaangażowaniem szkoleniowców, wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, profesjonalną, ale jednocześnie jasną i zrozumiałą dla wszystkich uczestników formą przekazu.

Urszula Waksmundzka - koordynator

A oto kilka opinii uczestników szkolenia, czyli nauczycieli i uczniów:

"Uważam, że kurs był fantastyczny. Przede wszystkim ze względu na otwartość, życzliwość i fachowość prowadzących go ratowników. Przystąpiliśmy do kursu pełni obaw, a wyszliśmy z niego zadowoleni i z dużym bagażem przydatnej w życiu wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy".

Elżbieta Wójcik - nauczyciel

"Uważam, że kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej był przeprowadzony przez bardzo kompetentne osoby- ratowników medycznych z dużą wiedzą i doświadczeniem. W trakcie interesującego wykładu aranżowali sytuacje, w których konieczne było udzielenie pomocy ludziom poszkodowanym. Wyjaśniali kolejność działań, demonstrowali je na fantomach i przeprowadzili z nami ćwiczenia praktyczne. Fachowo przekazywali treści i wyjaśniali wątpliwości. Jestem bardzo zadowolona z udziału w kursie. Zdobyte wiadomości są dla nas niezwykle cenne. Prowadzący okazali się ludźmi z pasją, niezwykle komunikatywnymi, z poczuciem humoru i, co jako polonistka, zauważyłam mówili bardzo ładnie i poprawnie".

Antonina Morawczyńska – nauczyciel

"Kurs był przeprowadzony w sposób profesjonalny. Bogaty w treści przekazywane  w sposób prosty, przystępny, dynamiczny, zapadający w pamięć. Prowadzący łatwo nawiązywali kontakt z grupą, aktywizowali uczestników oraz mieli świetne poczucie humoru".

Małgorzata Wójcik – Forszpaniak – pedagog

"Kurs był przeprowadzony bardzo profesjonalnie, instruktorzy mówili z sensem i  ciekawie. Nauczyłem się nowych rzeczy na temat pierwszej pomocy".

Paweł – uczeń

"Kurs bardzo mi się podobał, bardzo chętnie uczestniczyłabym częściej w takich szkoleniach".

Olga- uczennica

"Kurs pierwszej pomocy był bardzo profesjonalnie zrealizowany. Naprawdę mi się podobał. Dobrze mieć świadomość, że w nagłej sytuacji będę wiedział co robić. Polecam".

Michał- uczeń

"Kurs przeprowadzony profesjonalnie".

Staszek – uczeń

"Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym kursie. Otrzymałam wiele cennych informacji, które być może kiedyś wykorzystam. Kurs był prowadzony w bardzo ciekawy sposób, który ułatwił nam przyswojenie sobie  tych wskazówek. Udzielenie pierwszej pomocy to dla mnie już nie problem. To było wyjątkowe szkolenie, dzięki któremu nie będę miała problemu z udzieleniem pomocy."

Karina - uczennica

Zobaczcie, jak to wyglądało w praktyce:

szkolenie dla uczniów

szkolenie dla nauczycieli.