29.09.2015

Że matura to jednak nie bzdura solennie zaświadcza 

Sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu pan Jacek Gacek

       Jednym z zadań wychowawców jest przygotowanie uczniów do wyboru i realizacji przyszłych planów zawodowych. Pokazanie drogi do osiągania wybranego celu jest szczególnie ważne w odniesieniu do uczniów klas III. Wielu z nich bowiem nie wie, co będą robić w przyszłości, nie wszyscy wiedzą co, chcą osiągnąć, jak i po co. Aby wyjść naprzeciw tym potrzebom wychowawcy i dyrektor postanowili zorganizować cykl spotkań z ciekawymi ludźmi.

   Przemyślany, różnorodny dobór osób, które spotkają się z maturzystami, powinien mieć działanie motywujące. Zewnętrzny impuls w postaci spotkania z osobami, które EDUKACJI zawdzięczają swój zawodowy sukces, powodzenie życiowe, może przełożyć się na motywację wewnętrzną uczniów. Goście, na podstawie własnych doświadczeń przedstawią  różne własne sposoby, które ich motywowały i motywują do działania. 

    We wtorek 29 września w szkole odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu MATURA TO NIE BZDURA zainicjowane przez wychowawców klas 3 i dyrektora, by pokazać uczniom klas trzecich, co może dać dobrze zdana matura oraz dobry wybór studiów. Podczas tego spotkania mieliśmy przyjemność poznać absolwenta naszego Liceum, Sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, pana Jacka Gacka ze Szczawnicy. Opowiedział nam o swojej pracy w bardzo ciekawy i przyjemny sposób. Wspomniał parę anegdotek i zdarzeń ze swojej pracy oraz w bardzo miły i sympatyczny sposób przekazał nam wiedzę o pracy sędziego, stopniach sądów, odwołaniach i postępowaniach mających miejsce w nowosądeckim sądzie. Wspomniał o kilku śmiesznych przypadkach, przez które nie nudziliśmy się podczas słuchania go. Największa atrakcją cieszył się jednak atrybut sędziowski – łańcuch sędziowski, który nadaje prezydent. Dowiedzieliśmy się, że zostaje on wytworzony w Mennicy Polskiej oraz mieliśmy okazje zobaczyć go z bliska i dotknąć. Spotkanie przebiegło dość szybko i przyjemnie, przez co nie zauważyliśmy uciekającego czasu. Nasz gość cieszył się zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy zadawali mu mnóstwo pytań z zakresu jego pracy. Jednym z pytań, które zaintrygowało nas wszystkich, było pytanie dotyczące wznowienia kary śmierci w prawie polskim. Pokazał nam on swój punkt widzenia, który diametralnie się różni od stanowiska parlamentarzystów. Wszyscy wyszliśmy zadowoleni  ze spotkania oraz wzbogaceni o pewną wiedzę w zakresie prawa oraz sądownictwa. Pan Jacek Gacek został nagrodzony gromkimi brawami za swój poświęcony dla nas czas oraz za pewnego rodzaju lekcję na przyszłość, ponieważ jego rady uświadomiły nam, że nawet błahe rzeczy mogą skończyć się sprawą w sądzie. Każdy z nas wyciągnął z tej lekcji pewne wnioski na przyszłość, z których na pewno skorzysta.  

 Krystyna Krzywdzińska

Fotorelacja.

12.11.2015

Jak realizować swoje marzenia – spotkanie z Piotrem Mędrakiem, aktorem, reżyserem

     W czwartek 12.11.2015 r. o godzinie 12.30 odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu "Matura to nie bzdura". Jego bohaterem  był tym razem aktor i reżyser teatralny, pan Piotr Męderak.

 Młodzież z uwagą wysłuchała inspirującej gawędy, której przedmiotem była droga pana Piotra do sukcesu. Pytania słuchaczy dotyczyły pracy zawodowej, edukacji i życia prywatnego. Zaproszony gość, oprócz pełnienia funkcji dyrektora szkoły, znajduje czas na grę w serialach, reżyserię czy występy w sztukach teatralnych.

 Nie wszyscy uczniowie klasy trzeciej muszą już dziś dokładnie wiedzieć, kim zostaną w przyszłości – to przewodnia myśl wystąpienia pana Piotra Mędraka. Tym, czym powinniśmy kierować się  przy wyborze zawodu powinna być pasja i marzenia. To dzięki nim można się stać specjalistą w wybranej dziedzinie. Aby tego dokonać, nie należy zrażać się trudnościami i niepowodzeniami, jakie spotkamy na swej drodze. Są one bowiem wpisane w każdy sukces. 

Renata Bandyk, wychowawca kl. 3b

24.11.2015

 Poznajemy świat biznesu. Spotkanie z Agnieszką Pietruszką, menagerem

    W piątek 21.11.2015 r. o godzinie 12.30 odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu ,,Matura to nie bzdura". Jego bohaterem była tym razem dyrektor Dworku Gościnnego w Szczawnicy, pani Agnieszka Pietruszka. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała inspirującej opowieści o drodze pani Agnieszki do sukcesu i spełnienia swoich największych marzeń. Nasza bohaterka w czasie swojej kariery pełniła funkcje kierownicze w radiu Zet i w telewizji Polsat. Zajmowała się tam przede wszystkim reklamą i promocją. Pytania uczniów dotyczyły głównie pracy zawodowej i życia prywatnego. Zaproszony gość oprócz pracy zawodowej znajduje czas na spełnianiu swoich pasji, którymi są sporty i jazda konna. Przewodnią myślą wystąpienia pani Agnieszki Pietruszki było zachęcenie nas, uczniów do pracy w grupach oraz do wprowadzania zmian w naszym życiu, jeśli staje się ono monotonne.

  Uczniowie klasy 3a

Fotorelacja.

21.12.2015

I Tobie się uda... Przekonywała Olga Ciężkowska, nasza absolwentka

    Dziś  w ramach spotkań  z ciekawym człowiekiem naszą  szkołę  odwiedziła niegdysiejsza jej absolwentka, obecnie już  Pani inżynier,  Olga Ciężkowska-Goryl. W liceum nic nie zapowiadało, by jej kariera potoczyła się w tę  stronę, choć przekora i upór  zawsze charakteryzowały tę  dążącą  do celu drobną nastolatkę. Będąc w klasie humanistycznej zdawała na maturze rozszerzoną  fizykę i biologię. I choć  medycyna nie wypaliła, Olga zapała uczuciem do energetyki. W ekspresowym tempie, zdając egzamin inżynierski, znalazła się  na jednej z prestiżowych uczelni francuskich, gdzie wraz ze swoim obecnym mężem zgłębiała tajniki elektrowni atomowych. Nic by się  nie udało, gdyby nie wspomniane już  wcześniej upór i przekora. Miast przykładnie uczyć się tylko i uczyć, Olga podczas studiów zaangażowała się w działalność  koła naukowego, a także akcje charytatywne. To poszerzyło jej zainteresowania i rozwinęło kontakty, czego finałem była możliwość skorzystania ze stypendium rządu francuskiego. Język, język i język… angielski  pomógł jej na studiach, ale to francuskiego musiała się  nauczyć, by móc we Francji zostać  i pracować. Dziś  jest uznaną  Panią  inżynier nadzorującą zespół obsługujący jeden z reaktorów w Chooz (Francja), co  nie jest wcale końcem świata, bo to tylko godzinka drogi od filiżanki najpyszniejszej czekolady świata w Brukseli, czy  książęcego ogrodu w Luksemburgu….

Nikt nie powiedział, że następny nie będziesz Ty.

Anna Dudek

 

12.01.2016

Polska jest tam, gdzie Twój dom…

Czy dla współczesnego młodego człowieka słowo Ojczyzna ma jeszcze jakieś znaczenie? Gdzie szukać Polski w kosmopolitycznym zabieganym świecie? Może w małym, zagubionym w milionowym Bristolu, polskim kościółku, gdzie spotykali się byli lotnicy Dywizjonu 303, a nawet bywał Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Ksiądz Zygmunt Frączek opowiadał nam o niezwykłym świadectwie umiłowania Polski przez ludzi, których ta Polska wyklęła, mimo że o nią walczyli, a Anglia nie doceniła, mimo że za nią oddawali życie. Opuściwszy swą Ojczyznę w wieku kilkunastu lat, nigdy do niej nie powrócili, a mimo to nigdy nie zapomnieli polskiej mowy i nie zwątpili, że ich korzenie są w kraju nad Wisłą. Ucz się języków, poznawaj świat - zachęcał nasz gość - ale zachowaj pod powiekami obraz miejsca, w którym dorastałeś. Wtedy otwierając je rano, gdziekolwiek byś był, będziesz budził się z Polską.

Anna Dudek

 

 

18.02.2016

 Debata z Pierwszą Damą RP

     W ramach cyklu „Matura to nie bzdura” mieliśmy dzisiaj (18.02.2016)przyjemność spotkać w naszej szkole niezwykłą osobę, Panią Agatę Kornhauser – Dudę, małżonkę Prezydenta RP. Tak niecodzienny gość znalazł się u nas dzięki staraniom całej społeczności szkolnej. Zebrawszy najwięcej pieniędzy na rzecz stypendiów dla swoich uczniów, zwyciężyliśmy w konkursie organizowanym przez Fundację pod nazwą „Solidarna Szkoła”. Na Gali wręczenia nagród zaprosiliśmy Panią Prezydentową do Krościenka i oto przyjechała. 
Rozmowa w formie debaty, którą poprowadziło trzech uczniów naszej szkoły: Iwona Polak, Michał Cepuch i Szymon Trybała rozpoczęła się od wspomnień Pani Prezydentowej z czasów szkolnych. Studniówka już w lokalu, ale jeszcze o rygorystycznych wymaganiach, dała jej możliwość na odrobinę szaleństwa w postaci bordowej bluzki zamiast obowiązującego biało-granatowego stroju. Matura, wtedy bez niekochanej przez Pierwszą Damę matematyki, poszła jej doskonale, bo otrzymując piątki z egzaminów pisemnych była zwolniona z przedmiotów ustnych, tak, że zdawała tylko pisemnie język polski i ustnie geografię. 
Pani Agata Kornhauser – Duda zanim została Pierwszą Damą była nauczycielką języka niemieckiego w II LO w Krakowie. Nie wyobraża sobie, by mogła robić coś innego, dlatego nawet teraz prowadzi społecznie kółko języka niemieckiego. Cóż się zmieniło w jej życiu? Mogłoby się wydawać, że wiele, ale jednak Pani prezydentowa stara się, by nie stracić kontaktu z rzeczywistością. Sama robi zakupy w spożywczym sklepie, choć już sama nie kupuje sobie ubrań. Nie ma stylistki, a przecież jest dla wielu Polek ikoną mody, a jedynie panią, która podpowiada jej nieznane jeszcze tajniki protokołu dyplomatycznego. Chętnie podróżuje z mężem. Nie wszędzie jednak może. Małżonka prezydenta bywa tylko w tych krajach, gdzie może spotkać… swoje alter ego, czyli drugą Pierwszą Damę. Dlatego, że prezydent Estonii rozwiódł się ze swoja żoną, nie mogła towarzyszyć mężowi w jego pierwszej zagranicznej podróży. 
    Co radzi nam, tegorocznym i przyszłym maturzystom? „Wybierajcie rozsądnie mając na względzie swoje zainteresowania, ale też względy ekonomiczne no i… podróżujecie. W czasie studiów wybierzcie się na stypendium Erasmusa, tak, by poznać innych ludzi ich kulturę, poglądy tożsamość”. Pytanie z sali dotyczyło jej zainteresowania pisarstwem. Niestety nie odziedziczyła po ojcu talentu literackiego, ale jej brat już tak. On także i jego koledzy byli powodem pierwszych wzruszeń młodej wychowawczyni. Pierwsza wychowawcza klasa Pani Agaty Kornhauser-Dudy zostawiła w niej niezmienne przekonanie o powołaniu do zawodu nauczyciela. Może dlatego rozmowa z nią była tak wielką przyjemnością i zasłuchani nie zauważylibyśmy, że czas biegnie, gdyby nie Szymon, który jak zwykle ….przytomnie… ogłosił, że… no to właściwie już koniec.

Fotorelacja.

30.10.2016

Jak odkrywać i realizować swoje pasje, radził Mirosław Witkowski

    W bieżącym roku szkolnym ruszyła kolejna edycja cyklu "Matura to nie bzdura". Pierwsze spotkanie zainaugurował Pan Mirosław Witkowski, uczestnik m.in. takich programów jak: "Szansa na sukces" czy "The Voise off Poland". Nasz Gość próbował swoich sił wokalnych w programach muzycznych także poza granicami Polski. Był uczestnikiem słowackiej edycji "Szansy na sukces". Wokalista, dziś również menager muzyczny, twórca i organizator projektów muzycznych sięga po różne gatunki muzyczne od popu, przez jazz, hiphop po... arie operowe (mogliśmy wysłuchać zapisu z występu operowego).

  Dziś sądeczanin występuje w klubach, na scenach ośrodków kultury, realizując swój plan promowania siebie i rodzinnego miasta.
    Pasja, radość tworzenia, niesamowita komunikatywność a przy tym umiejętność sprzedania swojej osoby - towarzyszyły nam w ciągu godziny kameralnego, ale jakże ekspresyjnego spotkania. Przy okazji uzyskaliśmy cenne wskazówki dotyczące zagadnień ekonomicznych oraz marketingowych.

Fotorelacja.

Spotkanie z naszą absolwentką

2.12.2016

 Że "Matura to nie bzdura", przekonywała  uczniów klas trzecich 

dr hab. lek. med. Joanna Majerczak


    Tym razem, na zaproszenie Pana Dyrektora, uczniowie klas maturalnych spotkali się z Panią dr hab. lek. med. Joanną Majerczak, profesorem nadzwyczajnym AWF Kraków. Pani Joanna Majerczak jest absolwentką naszego Liceum, zatem chętnie przyjęła zaproszenie do swojej dawnej szkoły, po ukończeniu której dostała się na medycynę. Los sprawił jednak, że nie związała swojego życia z praktyką lekarską a zajęła się pracą naukową. Jednakże studia medyczne dały jej bardzo dobrą podstawę do tego, czym zajmuje się obecnie, czyli… fizjologią mięśni. Obecnie jest pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i kieruje Zakładem Fizjologii Mięśni, utworzonym w 2008 roku w Katedrze Fizjologii i Biochemii. Pani Joanna, oprócz tego, że uczy studentów biochemii,  wraz z zespołem badawczym prowadzi badania poświęcone m.in. energetyce mięśni szkieletowych człowieka, kinetyce konsumpcji tlenu w różnych fazach wysiłku fizycznego, czy wpływowi wysiłku na różne parametry naszego organizmu. Dzięki tym badaniom, m.in. sportowcy mogą udoskonalić swój trening wytrzymałościowy i osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie. Wielu znanych sportowców, m.in. ekipy naszych skoczków narciarskich, poddawało się badaniom prowadzonym przez zespół świetnych specjalistów z AWF i nie tylko, gdyż uczelnia współpracuje z najlepszymi uczelniami w kraju i zagranicą. Wykładowi Pani profesor przysłuchiwali się nie tylko uczniowie, ale również nasi nauczyciele wychowania fizycznego, zatem, kto wie, może w najbliższym czasie będziemy świadkami wielkiej zwyżki formy naszych szkolnych sportowców. Kolejny sprawdzian już przecież niedługo. W piątek rozegrają towarzyskie mecze z drużynami z zaprzyjaźnionej szkoły ze Spiskiej Starej Wsi na Słowacji. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki tych rozgrywek!

Elżbieta Wójcik

Fotorelacja.

5.10.2018

„Matura to nie bzdura”- spotkanie z Panią Katarzyną Niezgodą

W piątek 5. października została zainaugurowana kolejna edycja spotkań z cyklu „Matura to nie bzdura”. W murach naszego Liceum gościliśmy absolwentkę naszego LO Panią Katarzynę Niezgodę, Menagera Hotelu Nawigator oraz Menagera ds. Administracji i Finansów .

Pani Menager w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o swojej pracy. Praca Pani Katarzyny jest bardzo trudna i wymagająca. Menager musi posiadać szereg predyspozycji, do których zalicza się m.in.: zdyscyplinowanie, pewność siebie, asertywność, opanowanie oraz odporność na stres. Dobry menager powinien nie bać się podejmowania nowych wyzwań oraz stale podnosić swoje umiejętności. Pani Niezgoda opowiadała nam również, o tym jak wygląda rekrutacja na stanowisko menagera. Kandydatów rekrutuje się zazwyczaj metodą assassment center. W jego trakcie muszą oni zmierzyć się z zadaniami, które mogą czekać ich w przyszłej pracy. Pani Katarzyna Niezgoda wspominała również swoją maturę. Na zakończenie własnoręcznym podpisem poświadczyła, że „ Matura to nie bzdura”.

Weronika Błażusiak

Fotorelacja

23.09.2022

Spotkanie z niezwykłym człowiekiem.

W ramach naszego projektu Matura to nie bzdura, udało nam się zaprosić do szkoły znanego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, Pana Jerzego Pala. Słowo „udało się” ma tutaj duże znaczenie, ponieważ Pan Jerzy należy do osób niezwykle zapracowanych i nie jest łatwo się z nim umówić na spotkanie. Oprócz tego, że jest aktorem teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, angażuje się w realizację licznych projektów związanych z kulturą, a także pełni różnego rodzaju funkcje społeczne i stoi na czele kilku organizacji i stowarzyszeń. Podczas spotkania aktor udzielił odpowiedzi na kilka pytań, a następnie pokazał nam fragmenty swojego dorobku artystycznego.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak wyglądała ścieżka zawodowa aktora, począwszy od studiów na Wydziale Aktorskim przy studium aktorskim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, poprzez kolejne angaże w teatrach w Łodzi, Kaliszu i Krakowie, aż po dzień obecny, czyli teatr w Tarnowie. Pan Jerzy opowiedział również o licznych projektach, których był pomysłodawcą i realizatorem, a także o swojej działalności społecznej jako radny Dzielnicy Podgórze w Krakowie. Okazało się, że wiele osób znało już wcześniej twarz Pana Jerzego Pala, albowiem grał on w licznych serialach oraz filmach, a także w reklamach znanych produktów, o czym mogliśmy się przekonać, oglądając fragmenty nagrań.

Serdecznie dziękujemy za wizytę i mamy nadzieję, że stała się ona zachętą do utworzenia w szkole Kółka Teatralnego. Kto wie, może są wśród naszych uczniów kolejne sławy…?

Elżbieta Wójcik

Fotorelacja