12.11.2016

Gdzie spędzić przedświąteczny czas? Tylko w Krakowie!

Tradycje są po to, aby je m.in. pielęgnować. Idąc tym śladem nasza klasa/ III b / po raz ostatni -  niestety bardzo smutno to brzmi, w okresie adwentu zapragnęła wspólnie spędzić dzień w Krakowie. Smak, zapach Świąt towarzyszył nam od momentu opuszczenia busa. Blask  światełek, gwiazdy betlejemskie, iskrzące się złoto, srebro piernikowy unoszący się aromat przy kramach świątecznych na  Rynku, to było to, na co czekamy każdego roku. Byliśmy w piwnicach Harry Pottera - w "Dziórawym kotle"(pisownia ok), eliksiry, magia...
    Następnie przekroczyliśmy magiczne miejsce dla niejednej osoby - Dzielnicę Uniwersytecką w Starym Mieście  dzisiaj - I Kampus najstarszego uniwersytetu w Polsce. Na początek Collegium Maius - dziedziniec,  którym   Stanisław ze Skarbimierza,  Paweł Włodkowic czy aktualny rektor prof. dr hab. W. Nowak przechodzi udając się do auli Collegium. Na pierwszym piętrze zwiedziliśmy m.in. Librarię, skarbiec Kopernika , jadalnię, pokoje profesorskie. W czasie podziwiana, dziś sal muzealnych, słuchaliśmy rewelacyjnej opowieści pani przewodnik. Potem aktywnie poznawaliśmy tajniki (znowu magia dla nas zwłaszcza) fizyki czy algebry. Uwagę naszą obok zjawisk polaryzacji światła, zmian długości fal dźwięków przekuła pracownia alchemiczna. Kolejne miejsca, które poznaliśmy to między innymi Collegium Minus, Collegium Kołłątaja. Na terenie uniwersyteckim  wyzwoliły się nasze  pragnienia do spełnienia - chcemy studiować na UJ.  Do pracy więc.
    Popołudnie zakończyliśmy też w rejonie Starego Miasta - w teatrze Bagatela. Tutaj zobaczyliśmy brawurowy popis gry aktorskiej - komediowej, Maurycego Popiela (rola Marka-Misiaczka),  Marka Kałużyńskiego-Norbercika, Karoliny Chapko-Olgi, Kamili Pienkoś-Mai-pszczółki i bezkonkurencyjnej Anny Rokity w roli Nadii - tytułowej pomocy domowej. Autorem sztuki jest Marc Camoletti, autor  światowych przebojów teatralnych. Rzeczywiście półtorej godziny, to czas klasycznej farsy,  komizmu sytuacyjnego, gry słów. Zachęcamy w zimowe wieczory  do obejrzenia sztuki  „Pomoc domowa". W takim wesołym, świątecznym   nastroju wróciliśmy do domków.