15.11.2016

Jedną nogą na uniwersytecie

We wtorek 8. listopada klasa Ia udała się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy interaktywnej zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Collegium Maius przy ulicy Jagiellońskiej - najstarszym budynku uczelni. Dla większości uczniów, wśród wszystkich szkolnych przedmiotów, matematyka i fizyka zazwyczaj zajmują czołowe miejsca w rankingu „najmniej ukochanych”. Wystawa „Nauki dawne i niedawne”, udowodniła, że wcale tak nie musi być. Nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz mało zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem setnej definicji. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość samodzielnie wykonać eksperyment fizyczny albo posłużyć się kopią starego przyrządu matematycznego lub astronomicznego przy ponad 40 stanowiskach.
    Zaplanowana godzina na zwiedzanie minęła bardzo szybko i przyszła pora na zwiedzanie stałej ekspozycji obejmującej między innymi: Librarię, skarbiec, pokoje profesorskie, pokój Kopernika, schody rektorskie, mieszkanie św. Jana Kantego, zieloną salę i Aulę. Wszyscy mieli okazję, choć na chwilę odpocząć w ławach, w których zwykle zasiadają zaproszeni goście i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie ważnych uroczystości np. w czasie nadawania tytułu doktora honoris causa osobom wybitnie zasłużonym dla nauki i kultury.
    Następnie wszyscy udali się na Wydział Chemii UJ, gdzie wzięli udział w pokazach chemicznych „Spotkania z ciekawą chemią.” W czasie tego trwającego ponad 90 minut spotkania zostało przedstawionych oraz omówionych 19 ciekawych doświadczeń chemicznych oraz zarys historii chemii.
    Po pokazach uczniowie wraz z opiekunami – p. Urszulą Waksmundzką i p. Edytą Barnaś udali się na posiłek, po czym w radosnych nastrojach wyruszyli w drogę powrotną do Krościenka.