11.11.2016

"Historia jednego człowieka jest historią całego narodu" -

uroczysty apel poświęcony rocznicy 11.  Listopada

    Wszyscy wiemy, że Narodowe Święto Niepodległości  to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Święto zostało ustanowione w roku 1937, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w 1989 roku.
    Od tej pory obchodzimy je, pamiętając, że jest to dzień upamiętniający bohaterów nie tylko tych z 1918 roku, ale również wszystkich, którzy poświęcali się dla Ojczyzny. Jako że  rok 2016 jest ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cichociemnych postanowiliśmy tej tematyce poświęcić nasze szkolne obchody.
Historia jednego człowieka jest historią całego narodu”. Pod takim hasłem odbył się apel poświęcony jednemu z wielu lokalnych bohaterów walki o Niepodległość - Feliksowi Perekładowskiemu pseud.: „Przyjaciel 2”, „Wiatr 2”. W kilku słowach przedstawiono postać głownego bohatera. Zrobili to uczniowie klasy IB, którzy w ramach Projekt „WYWALCZ JEJ WOLNOŚĆ LUB ZGIŃ – historie Cichociemnych” stworzyli i administrują stroną internetową poświęconą „Naszemu” Cichociemnemu. http://www.perekladowski.wordpress.com. Rozdane ulotki zachęcały do odwiedzenia tej strony i poszerzenia swojej wiedzy.  

    Kolejnym elementem obchodów było spotkanie z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Była to żywa lekcja historii. „Partyzanci” opowiadali o swojej działalności polegającej na rekonstrukcjach historycznych walk na Podhalu z końcowego okresu II Wojny Światowej oraz pierwszych lat powojennych. Działalność Grupy ma na celu popularyzowanie wiedzy o wojennych dziejach i jego niezwykle burzliwej historii poprzez tzw. „historię żywą”, pokazaną – w oparciu o zgromadzone umundurowanie, wyposażenie i pamiątki pochodzące z epoki. Jest to hołd złożony uczestnikom i ofiarom minionych wydarzeń – właśnie poprzez zachowanie ich w naszej pamięci. „Partyzanci” podzielili się swoją wiedzą oraz zgromadzonymi informacjami na temat  „Naszego” Cichociemnego – Feliksa Perekładowskiego.
    Dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyły się zbiory przywiezione przez członków grupy: karabiny, granaty, pociski oraz inne elementy wyposażenia wojskowego.
Takie spotkanie z historią na pewno na długo zapadnie w pamięci jego uczestników.

Serdecznie dziękujemy Grupie Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

Fotorelacja.