15.09.2016

 

 Poranek grecki na HiS-ie w 2b

    Grecję na lekcjach historii poznajemy jako kulturę  śródziemnomorską, kolebkę europejskiej cywilizacji, która wniosła nam zasady demokracji, podstawy filozofii, teatr  antyczny, porządki architektoniczne czy strategię wojskową. Uczymy się dat np.: 776 r. p.n.e. - pierwsze igrzyska olimpijskie, 509/508 r. p.n.e. reformy Kleistenesa, 490 r. p.n.e. bitwa pod Maratonem. To poznanie skierowane jest na przeszłość. Grecja ma  jednak i drugie  oblicze. Pod dociekliwym spojrzeniem ożywają kamienne posągi i spogląda na nas Grecja przyszłości.
 Przesycona słońcem, w którym dojrzewają warzywa i owoce, pełna aromatycznych, często dziko rosnących ziół, opływająca oliwą - kuchnia jest kolejnym bogactwem Grecji. Na jej charakter wpływa położenie kraju, klimat i usposobienie mieszkańców. Nie bez znaczenia jest też tradycja, nie tylko kulinarna. Górzysty teren sprawiał, że Grecy utrzymywali się głównie z pasterstwa, co przełożyło się na popularność serów z owczego mleka - feta. Słońce wpływa na smak warzyw i oliwek, przydaje słodyczy pomidorom, a towarzyskość i gościnność Greków sprzyja ucztowaniu, które trwa godzinami. Nam ten klimat się udzielił i co prawda tylko na jednej godzinie lekcyjnej - Historii i Społeczeństwa, poddaliśmy się smakom greckim - sałatka grecka, maczana w oliwie chrupiąca bagietka, fotografie antycznych zabytków i muzyka. Oczywiście Grecja według Zorby - nieokiełznana radość życia, została nam zademonstrowana przez Damiana i Tomasza. Śledziliśmy również fragmenty filmu  z 1964 roku "Grek Zorba" z charyzmatycznym A.Quinem w roli Aleksego Zorby, porywającą muzyką Mikisa Theodorakisa.
To była prawdziwa wybuchowa mieszanka.
    Nieobce będą nam i Partenon i tzatziki,  Świątynia Apollina i dolmades, Epidauros i musaka.
    Przykład weźmy z mądrego wspomnianego już  Greka, który nigdy nie tracił optymizmu, a jeśli tylko stało się coś złego, po prostu zaczynał tańczyć. Tego nauczyć może jedynie Grecja. 

 

.be">
.be

Fotorelacja.