20.05.2016

Warsztaty dziennikarskie, czyli przedsmak przygody z mediami

Dobra dykcja, prawdomówność, mówienie poprawną polszczyzną to tylko kilka z puli umiejętności, które powinien posiadać dobry dziennikarz.

Pragnąc założyć szkolną gazetkę, wielu uczniów naszej szkoły chciało poznać jak najwięcej informacji na temat tego zawodu. Ale gdzie znaleźć odpowiednie informacje? Telewizja, internet... i oczywiście warsztaty!
    W poniedziałek (16.05) takie spotkanie zostało zorganizowane przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Spotkanie podzielone było na trzy części, każda poświęcona innemu odłamowi dziennikarstwa.
    Razem z Panią Magdaleną Drohomirecką (redaktorką w Telewizji Kraków) mogliśmy spróbować swoich sił jako prezenterzy telewizyjni. Okazało się, że tylko nieliczni posiadają odpowiednie predyspozycje. Należą do nich m. in. dobra dykcja oraz odpowiednie intonowanie głosowe. Ala i Oliwka spróbowały swoich sił i ponoć mają wrodzony talent, jak oceniła wieloletnia prowadząca Kronikę Krakowską Magdalena Drohomirecka.
    W następnej części zajęć uczestniczyliśmy w symulacji konferencji prasowej wraz z ks. Leszkiem Gęsiakiem (pracującym w Radio Vaticana) i jego studentami. Naszym zadaniem było zadawanie pytań ekspertom i uzyskanie od nich jak najciekawszych informacji.
Ostatnią część warsztatów poprowadziła Pani Anna Łoś (reporterka Radia Kraków). Tutaj poznaliśmy pracę dziennikarza radiowego i kilka cech, które musi posiadać dziennikarz. Są to m.in.:

- umiejętność zadawania ciekawych pytań,
- utrzymywanie kontaktu wzrokowego,
- przekazywanie emocji,
- tworzenie prostych i zrozumiałych zdań.

Warsztaty były dosyć długie, ale ciekawe. To nowe doświadczenie pozwoliło nam poznać dziennikarstwo od środka. Począwszy od poznania planu dnia w redakcji do ćwiczeń z zawodowcami. Oczywiście, po jednorazowych zajęciach nie staniemy się mistrzami, ale to nas zmotywowało do pracy.

Aleksandra Niewiadoma:)