Stypendyści św. Mikołaja na Gali w Warszawie

Królewskie rezydencje w Wilanowie po raz kolejny stały się miejscem spotkania zwycięskich szkół w Konkursie Solidarna Szkoła 2023. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej Gali jako zdobywcy III miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych z małych miejscowości. Gali towarzyszyły warsztaty w Muzeum Pałacu w Wilanowie, w których uczestniczyły nasze stypendystki: Aniela, Martyna i Karolina. Dziewczyny miały okazję nauczyć się dawnych polskich tańców dworskich oraz dowiedzieć się, jak wyglądały święta w staropolskiej kuchni. Nie zapomniano tez o nauczycielach. Wraz z Panem Dyrektorem wzięliśmy udział w warsztatach kaligraficznych. Okazuje się, że sztuka pięknego pisania nie należy niestety do łatwych, zwłaszcza, gdy czyni się to zwykłą stalówką, maczaną w atramencie. Patronat nad Konkursem Solidarna Szkoła od lat sprawuje Pani Prezydentowa Agata Kornhauser - Duda, która zaprosiła nas do Pałacu Prezydenckiego na krótkie spotkanie i poczęstunek. Zwiedziliśmy również kilka pomieszczeń pałacowych. Pierwszy dzień pobytu zakończyliśmy wspólną kolacją i noclegiem w hotelu. Następnego dnia, po śniadaniu przeszliśmy wspólnie z organizatorami do Królewskich Łazienek, gdzie młodzież uczestniczyła w grze terenowej oraz warsztatach w Starej Formierni, ucząc się wykonywania ozdób choinkowych z gipsu. Zawsze, gdy spotykają się młodzi ludzie, nawiązują się nowe przyjaźnie. Tak też było i tym razem. Dlatego smutno było się rozstać po wspólnie przeżytych chwilach. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku znów się spotkamy w Warszawie.

E.W.