Z plecakiem w góry, czy do szkoły?

Takich rozterek nie będą mieli już uczniowie przyszłorocznej pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. W nowym roku szkolnym 2022/23 zostanie tam otwarta pierwsza w Polsce klasa o profilu turystyczno – językowym pod patronatem PTTK. Przed kilkoma dniami w pięknej, górskiej scenerii, w budynku Schroniska „Orlica” w Szczawnicy, zostało podpisane Porozumienie, w wyniku którego pasjonaci górskich wędrówek będą mogli łączyć naukę ze swoją pasją. Jak zapisano w preambule Porozumienia, intencją stron zawierających Porozumienie jest współdziałanie w celu stworzenia warunków do rozwijania wśród uczniów Szkoły szczególnego umiłowania regionu Pienin, Beskidu Sądeckiego, Gorców i Spisza, poznawania historii, folkloru, tradycji, przyrody i geografii tego regionu, zachęcania do bezpiecznego uprawiania turystyki oraz sportów górskich, rozwijania pasji krajoznawczych, a także tworzenie podstaw umożliwiających uczniom w przyszłości pełnienie ról w szeroko rozumianej działalności turystycznej – przy wykorzystaniu tradycji oraz dorobku merytorycznego i ideowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy kilkoma podmiotami: Starostwem Powiatowym, reprezentowanym przez Starostę Krzysztofa Fabera oraz wicestarostę Bogusława Waksmundzkiego, Zarządem Głównym PTTK w osobach: Jerzy Kapłon – Prezes Zarządu oraz Adam Jędras – Sekretarz Generalny, Zarządem Oddziału Pienińskiego, reprezentowanym przez Pana Marka Misztala – Prezesa oraz Przemysława Gabrysia - skarbnika oraz oczywiście Liceum Ogólnokształcącym w Krościenku n. D. – w osobie Pana Dyrektora Roberta Dębskiego. Spotkanie, zakończone podpisaniem dokumentu, przebiegło w miłej i twórczej atmosferze, a oprócz oficjalnych gości uczestniczyli w nim członkowie PTTK z Krościenka n.D.. oraz oczywiście uczniowie naszego Liceum, członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – turystycznego.

Aby dowiedzieć się, jakie atrakcje czekają was w tej klasie, zapraszam na nasze spotkania promocyjne, które niebawem zaczniemy odbywać w szkołach podstawowych i na które was serdecznie zapraszamy. Na tych spotkaniach dowiecie się, jakie atrakcje zostały dla was przygotowane na nowy rok szkolny, w związku z otwarciem nowego profilu.

Elżbieta Wójcik