15.12.2021
Młodzież z „POWEREM” w LO im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D.
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n. D. mogli zrealizować zaległe działania w ramach projektu pt. „Wiedza i kompetencje nie mają granic”. Projekt realizowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, którego celem jest współfinansowanie projektów mobilności ponadnarodowej. Nad całością realizacji czuwa Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami umożliwiającymi poszerzanie wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych formach uczenia się.
Październikowy wyjazd do Hamburga, to realizacja drugiej części harmonogramu działań zmierzających do rozwijania różnorodnych kompetencji uczniów, a zwłaszcza kompetencji językowych, cyfrowych, osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się.
Pełni obaw, niepewności ale i ciekawi świata, wyruszyliśmy o barbarzyńskiej porze (4 rano !!!) w podróż w kierunku niemieckiej granicy. Na szczęście sprzyjała nam pogoda i warunki na drodze były super. Nawet nie zauważyliśmy, jak minęło niemal 14 godzin podróży i nasz bus zaparkował pod Hostelem Generator w centrum Hamburga. Ponieważ żyjemy w czasach pandemii, na początek wszyscy musieli okazać paszporty covidowe, dzięki czemu mogliśmy zakwaterować się w pokojach. Szybko przyzwyczailiśmy się do obowiązku okazywania wszędzie paszportu covidowego, a zwłaszcza ci, którzy raz zapomnieli i musieli biegiem wracać się do hostelu.
Podczas tygodniowego pobytu w Hamburgu zaprzyjaźniliśmy się z uczniami oraz opiekunami projektu ze strony Stadtteilschule Eidelstedt, która była partnerem w realizacji działań projektowych. Razem realizowaliśmy zaplanowane zadania w szkole, ale też spędzaliśmy miło czas podczas wspólnych wycieczek po Hamburgu. Tym razem skupiliśmy nasze działania na realizacji animowanego filmu poklatkowego, obrazującego drogę towarów i produktów z Polski do Niemiec, z wykorzystaniem rzek i mórz jako drogi transportowej. Dzięki kreatywności młodych ludzi powstał wesoły filmik obrazujący produkcję i transport drewnianych okien. Nasi uczniowie nakręcili również filmik promujący udział młodych ludzi w projektach unijnych oraz dokończyli prace nad Questem po Hamburgu, czyli mini przewodnikiem o ciekawej, wierszowanej formie. Wykonaliśmy również badania chemiczne i fizyczne wody w rzece Elba i porównaliśmy z wynikami z Dunajca oraz wynikami badań wykonanych przez poprzednią grupę.
Pobyt w Hamburgu, to nie tylko praca, ale również przyjemności. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc w Hamburgu: Speicherstadt, Elbfilharmonie, Spicy’s Gewurzmuseum, spacerowaliśmy po Reeperbahn (oczywiście w dzień J), oglądaliśmy zorzę polarną w Obserwatorium Astronomicznym, wspinaliśmy się na wieżę kościoła pw. Św. Michała (ależ były stamtąd piękne widoki !), pływaliśmy statkiem po Elbie, spacerowaliśmy wzdłuż portu, zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzątkami z hamburskiego zoo. Nie sposób wymienić wszystkich „zaliczonych” atrakcji, warto jednak dodać, że Hamburg, to miasto, które ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom.
Realizacja projektów unijnych, to dla młodzieży szkolnej okazja nie tylko do rozwijania różnych kompetencji, poszerzania wiedzy i zdobywania doświadczeń. Jest to czas nawiązywania nowych relacji, nowych przyjaźni, poznawania własnych możliwości i odkrywania siebie samego. Ze stuprocentową pewnością można stwierdzić, że nie jest to czas stracony.
Zapraszamy do Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. na wystawę fotograficzną pokazującą piękno Hamburga w obiektywie jednej z uczestniczek, Ewy Sadzikowskiej oraz wystawę zdjęć obrazujących nasz pobyt i działania w Hamburgu. Zapraszamy również na Facebooka i do odwiedzenia naszej strony internetowej: zakładka „POWER”.
Koordynator projektu
Elżbieta Wójcik