30.11.2021

GET 2 IT

 Celem projektu było poszerzania wiedzy uczniów w zakresie edukacji informatycznej oraz dostosowanie do wymagań na rynku pracy. Projekt zakładał naukę informatyki, fizyki i programowania. Umiejętności nauczanie z zakresu programowania robotów LEGO MINDSTORMS oraz programowania systemów mikroprocesorowych.

Całość została zrealizowana w partnerstwie z Gimnazjum im. Janko Francisci-Rimavskiego w Lewoczy, której uczniowie również brali udział w szkoleniu. Językiem komunikacji był język angielski oraz słowacki.

JD

Relacja uczniów:

Po lekcjach szkolnych o godzinie 16:00 wyjechaliśmy spod naszego liceum. Kiedy dojechaliśmy do hotelu "Arkada" zostaliśmy poczęstowani obfitą kolacją.

Pierwszy dzień naszego szkolenia rozpoczął się śniadaniem (7:30), a następnie udaliśmy się do budynku szkoły gdzie zapoznaliśmy się z uczniami słowackiej uczelni. Pan Jozef zorganizował dla nas zabawy integracyjne, przed samymi zabawami otrzymaliśmy nie tak skromny prezent jakim były: koszulka z logiem programu "Get 2 IT", zawieszki, długopisy oraz notesy.

Uczestniczyliśmy również w krótkiej lekcji poświęconej fizyce, na której mogliśmy stworzyć własny układ elektryczny. Następnym punktem warsztatów było zapoznanie się z podstawami robotyki, w której do końca całego projektu pomagał nam Rene. Wszystko opierało się na silnikach robotów LEGO MINDSTORMS. W kolejnych etapach udaliśmy się na obiad, wróciliśmy do szkoły na dalsze zajęcia, zwiedzaliśmy szkołę a następnie powróciliśmy do hotelu, gdzie mieliśmy czas wolny.

Drugi dzień opierał się na temacie zapoczątkowanym w dniu pierwszym. Głębiej poznaliśmy techniki programowania robotów i ćwiczyliśmy coraz to nowsze programy. Razem ze słowackimi uczniami przez miniony dzień pracowaliśmy w 3 osobowych grupach nad przypisanymi nam zadaniami. Po obiedzie i powrocie do hotelu udaliśmy się do sklepu, gdzie poznaliśmy słowacki napój o smaku winogron, zamknięty w plastikowej, eleganckiej butelce - VINEA.

Dzień trzeci naszych warsztatów spędziliśmy bez naszych nowo poznanych kolegów, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. Zakończyliśmy naszą przygodę z robotyką, gdzie Rene przygotował dla nas test sprawdzający poznane przez nas techniki i umiejętności w programowaniu robotów. Następnie udaliśmy się na lekcję związaną z mikroprocesorami. Tam nauczyliśmy się programować owe procesory i wykonywać na nich proste działania. Po udanych zajęciach wraz z Jozefem przeszliśmy do klasztoru, w którym zrobiliśmy sobie zdjęcie na tle Lewoczy. Na sam koniec odwiedziliśmy szkołę, w której dyrektor podziękował nam za udział w projekcie oraz zostaliśmy obdarzeni skromnymi podarunkami - w tym napojami VINEA.

W piątkowy poranek mieliśmy już niestety po raz ostatni okazję skosztować śniadania w Lewoczy. Po śniadaniu udaliśmy się do pokoi aby pozostawić po sobie porządek i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Po powrocie postanowiliśmy odwiedzić naszych kolegów i koleżanki w szkole, mieli okazję skosztować VINEEI która im bardzo smakowała. Cały projekt uważamy za bardzo udany i rozwojowy.

Adrian, Wojtek, Konrad

Fotorelacja