05.11.2021

Ludzie ludziom zgotowali ten los..

W piątkowy poranek, 29 października br. uczniowie klasy 3c wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia. Celem wyprawy był Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Pod opieką przewodnika rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I - bramę wjazdową z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, wystawę multimedialną przedstawiającą Holocaust Żydów wraz z kopią „Księgi imion” czyli wszystkich pomordowanych Żydów w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i in. przybory.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny.

Edyta Barnaś, Barbara Morawczyńska