12.11.2020

 

     Z przykrością informujemy, że w dniu 8. listopada zmarł nasz wieloletni, zasłużony dla szkoły nauczyciel, Przez 37 lat pracy w szkole wychował i wykształcił setki młodych ludzi, a niektórzy z nich dzisiaj kontynuują jego dzieło, również będąc nauczycielami języka francuskiego.

    Pan Bogdan Lorenz urodził się 10 grudnia 1947 roku w Wolsztynie. Tam mieszkał i uczył się, aż do zdania matury. Studia wyższe podjął na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł mgr. filologii romańskiej. Swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem francuskim szlifował  we Francji,  odbywając tam studia podyplomowe.

Od 1974 roku związał swoje życie i pracę z Pieninami. Zamieszkał wraz z żoną w Szczawnicy, a pracę rozpoczął w naszym Liceum w Krościenku n.D., z którym był związany aż do odejścia na emeryturę w 2008 roku. Później jeszcze, przez trzy lata, do roku 2011 pracował na część etatu.

Jako nauczyciel był bardzo wymagający, ale też potrafił dobrze nauczyć, zwłaszcza tych, którzy chcieli uczyć się języka francuskiego. Uczniowie Pana Profesora odnosili sukcesy w Olimpiadzie Języka Francuskiego na szczeblu ogólnopolskim.

Przez ponad dekadę organizował wymianę młodzieży z francuską szkołą średnią w Brive. Te wyjazdy, to jedne z najcenniejszych wspomnień uczniów i nauczycieli, biorących w nich udział. Pasja i zaangażowanie Pana Profesora przekładały się na fantastyczne wycieczki do Paryża, Brive, Bordeaux. Dla niektórych uczniów stanowiły one jedyną możliwość zwiedzenia tego kraju. Również my gościliśmy w naszych murach nauczycieli i uczniów z Francji, a niektóre przyjaźnie przetrwały do dzisiaj.

    Pamięć o Panu Profesorze ciągle żyje w szkolnych gazetkach, anegdotach i powiedzonkach używanych, bądź cytowanych do dziś przez nauczycieli. Zerka na nas ze zdjęć umieszczonych w tablach poszczególnych roczników. Raz z zawadiackim wąsikiem, raz bez, raz surowo, raz łagodnie…, bo taki właśnie był Pan Profesor. Będziemy go wspominać nie tylko jako dobrego, sumiennego nauczyciela, ale również jako dobrego, przyjaznego człowieka, kolegę, przyjaciela…