17.01.2020

Trzeciego i dziesiątego grudnia 2019 r. odbywały się warsztaty pt. "Choroby cywilizacyjne. Przyczyny ich występowania i sposoby zapobiegania im". Przez dwa dni na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie zapoznawaliśmy się z tematyką chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, AIDS, anoreksja, bulimia oraz otyłość. Dowiedzieliśmy się, jak postęp cywilizacyjny wpływa na rozwój różnorodnych zaburzeń i stanów chorobowych. Oprócz wykładów, uczestniczyliśmy również w zajęciach fizycznych typu fitness. W dniach 8-10.01.2019 odbyła się Szkoła Zimowa pt. „Wiem, co jem”, która była zwieńczeniem trzeciej edycji projektu „Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia ucznia warunkiem efektywności w nauce i wzrostu kompetencji”. Tym razem warsztaty prowadzone były w Ośrodku "Weronika Inn" w Poroninie. Na zajęciach zapoznaliśmy się z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz bardzo dokładnie ją przeanalizowaliśmy. Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czym właściwie jest zdrowie? Mogliśmy też, na podstawie podanego przez studentów wzoru Harrisa i Benedicta, obliczyć podstawową oraz całościową przemianę naszej materii.Ostatni dzień naszych zajęć skupił się wokół warsztatów o chlebie. Poznaliśmy drogę „od ziarenka do bochenka”, nauczyliśmy się rozpoznawać różnie rodzaje zbóż, co jest tożsame z różnymi rodzajami chleba. Nie zabrakło tutaj również degustacji rozmaitego pieczywa!

Na podsumowanie zajęć wzięliśmy udział w grze dydaktycznej kahoot. Zwycięzcy „parady kłamców”, gry kahoot oraz najaktywniejsze osoby zostały nagrodzone przez prof. Natalię Demeskhant. Szkoła Zimowa to nie tylko nauka, ale również zabawa! Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie w samym sercu Zakopanego, a drugiego dnia uczestniczyliśmy w długim kuligu Bacowskim z poczęstunkiem w góralskim szałasie.