Kod Mistrza Jana Matejki

Na zaproszenie prezes Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczawnicy Pani Zofii Krępy klasa Ib wzięła udział w 'porywającym ' spotkaniu z historią i malarstwem historycznym Mistrza Matejki z Krakowa. Znaczenie "rzuconej rękawicy" w Hołdzie pruskim, "co robi włócznia św. Maurycego" w Bitwie pod Grunwaldem, te i inne symbole, postaci, kody mieli możliwość poznać słuchacze uniwersytetu i nasi uczniowie . W czasie wykładu przenieśliśmy się w świat XIX wiecznego malarstwa historycznego , rektora ASP w Krakowie Jana Matejki. Poznaliśmy jego ciekawą biografię, warsztat pracy oraz jego sekrety życia osobistego i artystycznego. Prelegentką, ponad godzinnego wykładu, była dr Joanna Małocha ,absolwentka Uniwersytetu w Genewie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, właścicielka certyfikatu Tutora, nauczyciel akademicki języka koptyjskiego, adiunkt na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego.