5.03.2018
Zwycięstwo Piotra Trybały z klasy 1a na dystansie 1963 m.
Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znalazły się na koszulkach, które otrzymali wszyscy uczestnicy biegu. Każdy został także odznaczony medalem zaprojektowanym i wykonanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
W tym roku w ogólnopolską akcję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych włączyło się również Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce. W Szczawnicy po raz pierwszy zorganizowano bieg, w którym wzięło udział blisko 100 zawodników. Współorganizatorami była Akcja Katolicka w Szczawnicy. Patronat lokalny objęła Poseł na Sejm RP- pani Anna Paluch oraz Senator RP- pan Jan Hamerski.
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym św. Wojciecha w Szczawnicy. O godzinie 11.00 przy Kaplicy na Sewerynówce oficjalnie rozpoczęto Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Szczawnicy. Wszystkich zebranych uczestników i gości przywitał Jan Jurek dyrektor CKiW OHP w Szczawnicy- Jabłonce. - Spotykamy się dziś by uczcić bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ich duch trwa w nas, w tym młodym pokoleniu ludzi, którzy są tutaj - podkreślił dyrektor CKiW. W dalszej części głos zabrała poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski, burmistrz Grzegorz Niezgoda oraz dr Michał Wenklar przedstawiciel IPN. Kilka wzruszających i ważnych słów powiedziała także Maria Dziedzina, córka jednego z niezłomnych na naszym terenie, upamiętnionych na tablicach - Józefa Walkosza. Na zakończenie części oficjalnej został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników biegu.
Dla biegaczy przygotowano trzy trasy o różnych długościach i stopniu trudności. Najdłuższy 10-cio kilometrowy dystans poprowadził aż do obelisku upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na Krzemieninach. Kolejne trasy wyznaczono na dystansie 4km oraz 1963 metry, którego długość nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
Zwycięzcy biegu:
1963 m - I miejsce - Piotr Trybała, II miejsce - Jacek Omylak, III miejsce - Kacper Majerczak
4 km - I miejsce - Mateusz Urban, II miejsce - Michał Morawczyński, III miejsce - Tomasz Czerwień
10 km - I miejsce - Błażej Knutelski, II miejsce- Sławomir Wiercioch, III miejsce - Jacek Pietrzak
Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjna "Żandarmeria". W trakcie zawodów można było także obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom - żołnierzom wyklętym, którą przygotowała młodzież Centrum.
CKiW OHP Szczawnica-Jabłonka
Żródło: http://24tp.pl/n/46206