Dzielimy się doświadczeniem, szukamy nowych pomysłów

Zaprzyjaźniona z naszą szkołą Fundacja Św. Mikołaja zorganizowała 20. marca w Kielcach,  wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, operatorem programu Erasmus+, konferencję szkoleniową dla dyrektorów szkół, koordynatorów Programu Stypendialnego Św. Mikołaja i nauczycieli chcących zaangażować się w pracę koordynatorów. Część warsztatową poprowadzili doświadczeni trenerzy z Collegium Wratislaviense. Jako przedstawiciele szkoły, uczestniczącej od kilku lat w Programie Stypendialnym, zostaliśmy poproszeni o podzielenie się doświadczeniem w tej kwestii. Wraz z Panem Dyrektorem uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych metodą „World Caffe” w pracy zespołowej, polegającej na wymianie doświadczeń w koordynowaniu programem stypendialnym oraz wypracowywaniu nowych pomysłów. A wszystko pod okiem doświadczonych tutorów z Collegium Wratislaviense z Wrocławia. Po przerwie obiadowej kontynuowaliśmy zajęcia warsztatowe pod nazwą: „Zaczynaj od Dlaczego”, czyli jak przekonywać do wartościowych idei. Wraz z pozostałymi uczestnikami warsztatów doszliśmy do przekonania, że udział szkół w Programie Stypendialnym Fundacji Św. Mikołaja jest znakomitą okazją do rozpowszechniania tych idei, zwłaszcza idei wolontariatu. Zanim zaczniesz „Coś” robić, zadaj sobie pytanie: „Dlaczego?” chcesz to robić, a wtedy z większym przekonaniem i większą łatwością znajdziesz odpowiedź na kolejne pytania: „Jak?” i „Co?”.
    Miłym akcentem było wyróżnienie na forum naszego Liceum, jako szkoły mocno zaangażowanej w pomoc uczniom, podejmującej liczne działania wolontariackie i stanowiącej przykład do naśladowania dla innych. Dziękujemy Pani Karolinie Kazuli, naszej opiekunce z ramienia Fundacji, za zaproszenie i miłe przyjęcie na konferencji.

Elżbieta Wójcik, Koordynator Programu Stypendialnego