3.03.2017

WSiP dla nauczycieli - z troski o edukację

Już po raz piąty uczący języka niemieckiego mieli okazję wziąć udział w Kongresie Nauczycieli Języka Niemieckiego, zorganizowanym przez wydawnictwo WSiP, we współpracy z Goethe Institut Warschau oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego. Tym razem główne zagadnienia poruszane na kongresie związane były z reformą edukacji i tworzeniem nowej podstawy programowej dla nowo powstającej struktury szkół. Wydawnictwo zaprezentowało przy okazji swoją ofertę podręczników do nauczania języka wg nowej podstawy. Spotkaniu towarzyszyły również wykłady prowadzone w języku niemieckim przez pracowników Goethe Institut oraz PSNJN, poświęcone zagadnieniom pokrewieństwa języków obcych, zwłaszcza konotacji z językiem angielskim i odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można wykorzystać to zjawisko w nauce języka niemieckiego. Wspólnie zastanawiano się, czy wykorzystywanie anglicyzmów w języku niemieckim jest pomocne, czy może stać się przeszkodą w nauczaniu i uczeniu się tego języka. Ponadto podjęty został temat motywacji nauczycieli i wpływu ich zadowolenia z pracy na wyniki swoich uczniów. Zgodnie z zasadą: zaangażowany nauczyciel - zmotywowany uczeń, pracownicy PSNJN przekonywali o korzyściach płynących z przynależności do tego stowarzyszenia. Na zakończenie kongresu uzyskaliśmy mnóstwo pomocnych informacji na temat możliwości korzystania na lekcjach języka niemieckiego z oferty online Goethe Institut w zakresie metodyki i dydaktyki nauczania języka niemieckiego.
    Spotkanie odbyło się trzeciego marca w Warszawie, w hotelu Radisson Blu Sobieski, a uczestnicy mieli okazję posmakować znakomitej kuchni w hotelowej restauracji.

Elżbieta Wójcik, nauczyciel języka niemieckiego