13.11.2013
Drogi do niepodległości - historyczna gawęda kapitana Jerzego Widejki
Na apelu zorganizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości gościliśmy wczoraj w naszej szkole niezwykłego człowieka. Był nim kapitan Jerzy Widejko. Spotkanie z młodzieżą rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów szkoły i AK oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie został odczytany przez naszego gościa apel poległych zakończony modlitwą za tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny i walce o niepodległość Polski.
Wojenne losy sprawiły, że pan Jerzy Widejko jako zaledwie jedenastoletni chłopiec, w styczniu 1944 roku dołączył do oddziału AK na Wileńszczyźnie. Stał się w ten sposób najmłodszym partyzantem III Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez Gracjana Fróga, pseudonim Szeczerbiec. Rodzice pana Jerzego zginęli podczas wojny, więc partyzanci stali się jego drugą rodziną. W oddziale zajmował się m.in. konserwacją broni, był gońcem, łącznikiem i zwiadowcą. Brał także udział w wielu akcjach bojowych przeciwko hitlerowskim i sowieckim wojskom. Został aresztowany przez NKWD i trafił do więzienia, skąd został przeniesiony do domu dziecka, z którego uciekł.
W gawędzie, oprócz osobistych wątków naszego gościa, znalazły się także odwołania do obrony Lwowa przez polskie dzieci, które w 1918 broniły tego miasta, układu Ribbentrop-Mołotow, przysięgi, jaką składali partyzanci AK i BCH oraz dialog z młodzieżą, przybliżający wojenną codzienność.
Na zakończenie tej niezwykłej lekcji historii wszyscy odśpiewali hymn z refrenem "Marsz, marsz Polonia, ty dzielny narodzie".
Dodajmy, że pan Jerzy mieszka obecnie w Nowym Targu, ale ze swoją gawędą chętnie odwiedza szkoły w całej Polsce i za granicą. Jest także autorem książki pt. "Najmłodszy partyzant Wileńszczyzny" a jego wojenne dzieje utrwalono na filmie pt. "Ballada o Jureczku" w reż. Dariusza Walusiaka.
Apel przygotowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego, pani Grażyna Marek-Singh wraz z młodzieżą.