15.12.2016

Twórczość Sienkiewicza w kilku odsłonach

W czwartek, 15. grudnia, odbył się apel poświęcony upamiętnieniu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, który jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. W uznaniu jego zasług i roli, jaką odegrała twórczość pisarza w wychowaniu wielu pokoleń Polaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
    W naszej szkole z tej okazji zorganizowano cykl konkursów związanych z twórczością Noblisty, a spotkanie było ich podsumowaniem.
Pierwszy konkurs dotyczył znajomości  filmowych adaptacji powieści „Ogniem i mieczem” oraz „ Quo vadis”. Swoją wiedzę na ten temat sprawdzali wszyscy uczniowie, ale tylko jedna uczennica, Agata Sopata z kl. IA prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania i odebrała z rąk Dyrektora dyplom i nagrodę.
    W drugim konkursie kilkanaścioro uczniów współzawodniczyło w pięknym czytaniu wybranych przez siebie fragmentów prozy H. Sienkiewicza. Wszyscy przedstawili bardzo emocjonalne interpretacje, a najlepszymi okazali się:

Weronika Marciszewska z kl. IB (I miejsce),

Gabriela Kacik z kl. IB (II miejsce)

oraz Michał Kwaśniowski i Rafał Kozielec (III miejsce).

Uczniowie ci przedstawili przed społecznością szkolną czytane przez siebie fragmenty, słuchacze nagrodzili ich brawami, a Dyrektor Robert Dębski wręczył dyplomy i nagrody książkowe.
    Następnie nadszedł czas na rozstrzygnięcie trzeciego konkursu. Każda z klas miała obowiązek wspólnie przygotować strój żeński i męski inspirowany twórczością Noblisty.
Przedstawiciele klas przy dużym aplauzie widzów zaprezentowali wspaniałe stroje, a komisja konkursowa w składzie: Dyrektor, R. Dębski, nauczycielka ze SP w Szczawnicy, Pani Anna Manowska, nauczyciele - Jacek Dusik i Wanda Mikołajczyk,  oraz przewodnicząca SU – Joanna Kulasik oceniła pomysłowość, oryginalność, wkład pracy i estetykę, a następnie wyłoniła zwycięzców. I tak w kategorii ”Strój męski”  najciekawsze okazało się przebranie ucznia z klasy IIIb - Kalego z powieści „W pustyni i w puszczy”, natomiast w kategorii „Strój damski” zwyciężyła Helena z „Ogniem i mieczem”, w którą wcieliła się uczennica z klasy IIB.
Pan Dyrektor wręczył nagrody wyróżnionym klasom, a na zakończenie zaprosił do prezentacji przybyłych do naszej szkoły miłych gości – uczniów ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy.
    Pięknie przebrani uczniowie z różnych klas szkoły podstawowej wspaniale zaśpiewali dla nas dwie pieśni związane z H. Sienkiewiczem i zaskoczyli nas odwagą oraz różnorodnością przygotowanych przez siebie strojów.

Jadwiga Wolska