2.12.2016

Że "Matura to nie bzdura", przekonywała  uczniów klas trzecich

dr hab. lek. med. Joanna Majerczak

Tym razem, na zaproszenie Pana Dyrektora, uczniowie klas maturalnych spotkali się z Panią dr hab. lek. med. Joanną Majerczak, profesorem nadzwyczajnym AWF Kraków. Pani Joanna Majerczak jest absolwentką naszego Liceum, zatem chętnie przyjęła zaproszenie do swojej dawnej szkoły, po ukończeniu której dostała się na medycynę. Los sprawił jednak, że nie związała swojego życia z praktyką lekarską a zajęła się pracą naukową. Jednakże studia medyczne dały jej bardzo dobrą podstawę do tego, czym zajmuje się obecnie, czyli… fizjologią mięśni. Obecnie jest pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i kieruje Zakładem Fizjologii Mięśni, utworzonym w 2008 roku w Katedrze Fizjologii i Biochemii. Pani Joanna, oprócz tego, że uczy studentów biochemii,  wraz z zespołem badawczym prowadzi badania poświęcone m.in. energetyce mięśni szkieletowych człowieka, kinetyce konsumpcji tlenu w różnych fazach wysiłku fizycznego, czy wpływowi wysiłku na różne parametry naszego organizmu. Dzięki tym badaniom, m.in. sportowcy mogą udoskonalić swój trening wytrzymałościowy i osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie. Wielu znanych sportowców, m.in. ekipy naszych skoczków narciarskich, poddawało się badaniom prowadzonym przez zespół świetnych specjalistów z AWF i nie tylko, gdyż uczelnia współpracuje z najlepszymi uczelniami w kraju i zagranicą. Wykładowi Pani profesor przysłuchiwali się nie tylko uczniowie, ale również nasi nauczyciele wychowania fizycznego, zatem, kto wie, może w najbliższym czasie będziemy świadkami wielkiej zwyżki formy naszych szkolnych sportowców. Kolejny sprawdzian już przecież niedługo. W piątek rozegrają towarzyskie mecze z drużynami z zaprzyjaźnionej szkoły ze Spiskiej Starej Wsi na Słowacji. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki tych rozgrywek!

Elżbieta Wójcik