19.05.2016

Rok 966 oczami młodego pokolenia

    Rok 2016 to tysiąc pięćdziesiąta rocznica przyjęcia chrztu przez księcia Polan, Mieszka I. Za sprawą tego doniosłego wydarzenia Mieszko I otworzył nowy rozdział historii Europy Środkowo-Wschodniej, wyznaczając kierunki rozwoju młodego państwa polskiego. Młodzież naszego Liceum również chciała uczcić to wydarzenie. Uczniowie klasy Ia oraz już absolwenci z klasy 3a podjęli się wykonania projektów, korzystając nie tylko z Internetu, ale także z bogactwa książek zgromadzonych w naszej szkolnej bibliotece. Opierając się na pozycjach historycznych prof. H. Samsonowicza ("Historia Polski do roku 1795", "Polska na przestrzeni wieków"), P. Jasienicy („Polska Piastów”), M. Barańskiego („Dynastia Piastów w Polsce”), S. Szczura („Historia Polski. Średniowiecze”), H. Manikowskiej („Historia dla maturzysty. Średniowiecze”) czy S. Rosika i P. Wiszewskiego („Poczet polskich królów i książąt. Od Mieszka I do Władysława Laskonogiego”) nasi uczniowie przygotowali niezwykle ciekawe, bardzo oryginalne prace. 

    Dominowała technika dowolna: puzzle, plakaty, komiksy, kolaże, opracowania. Historia na poważnie i z przymrużeniem oka, ale jeden cel - Rok 966 oczami młodego pokolenia.

   Uczniowie świetnie zdają sobie sprawę z tego, że wydarzenie, którego rocznicę aktualnie obchodzimy, wprowadziło państwo Polan w krąg Christianitas - rodziny europejskich państw, dzielących wspólną religię monoteistyczną - chrześcijaństwo i kulturę. Konsekwencje tego aktu odnajdujemy do dzisiaj w każdej dziedzinie życia - od wykształcenia się narodu polskiego, poprzez język, obyczaje, tradycje, politykę...
Gratulujemy młodym tak nowatorskiego spojrzenia, świadczy ono o wykształceniu wśród nich wyjątkowo mocnego poczucia tożsamości narodowej. Lekcja historii na pewno została dobrze odrobiona.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS

Fotorelacja.