4.05.2016

Spotkanie z Krzyżem ŚDM i Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

3. maja 2016 r. w Krościenku nad Dunajcem miał miejsce wyjątkowe wydarzenia, którym była peregrynacja Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej Opiekunki Ludu Rzymskiego. Wspólne zaangażowanie uczniów z: Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, Publicznego Gimnazjum św. Jana Pawła II oraz VI. Gimnazjum MCD zaowocowało niecodzienną atmosferą. Wyjątkowy wkład w to wydarzenie mieli: Gminy Ośrodek Kultury, flisacy, kapela Jaworcanie, schola z Grywałdu, pan Jan Kubik, pan Zdzisław Salis, pan Krzysztof Wolski, pan Marcin Pawłowski, strażacy oraz policja. Piękno pienińskiej przyrody, spływ Dunajcem, obecność młodzieży z całego dekanatu, stroje oraz muzyka góralska dodawały temu wydarzeniu podniosłego charakteru. 

Krzyż ŚDM i Ikona Matki Bożej to oryginalny dar Ojca Świętego Jana Pawła II dla młodzieży.

    W Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał zamknięcia Drzwi Świętych i przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży i mówiąc: "Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam Wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście Go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie".
Przy Krzyżu ŚDM młodzież modliła się podczas wielkich spotkań z Ojcem Świętym w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, w Rzymie, w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie, w Rio de Janeiro. Miliony młodych oczu patrzyło na ten Krzyż w trakcie jego wielkiej pielgrzymki przez cały świat. Przy Krzyżu ŚDM modliły się, w różnych językach, już miliony młodych ludzi. Dotykały go setki tysięcy młodych rąk. Krzyż był także w szpitalach i więzieniach. W Niemczech pielgrzymka Krzyża została nazwana „drogą pojednania” i podczas niej modlono się o zaleczenie ran podziału między Wschodem i Zachodem. W Afryce, w miejscach nazywanych „ziemią śmierci, klęski i rozpaczy”, Krzyż był przyjmowany jako znak nadziei, a w Rwandzie – znak przebaczenia. A w dniach od 1 do 13 maja nawiedził diecezję tarnowską.
    Krzyżowi w jego pielgrzymowaniu po świecie towarzyszy Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Jest to kopia słynącego łaskami obrazu Salus Populi Romani. Tradycja podaje, że w roku 590, podczas straszliwej epidemii dżumy w Rzymie, papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji błagalnej, prosząc Pana Boga o ocalenie miasta. W pewnym momencie ujrzał na niebie pięknego anioła, który chował właśnie karzący miecz, będący znakiem Bożego gniewu. Kiedy ustąpiła zaraza, rozwinął się szczególny kult Matki Bożej czczonej w tym właśnie wizerunku. Cudowny Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani znajduje się w Rzymie w Bazylice Matki Bożej Maria Maggiore.
    O godz. 19.30 Krzyż ŚDM i Ikona Matki Bożej zostały przywiezione specjalnym samochodem-kaplicą z Kamienicy na przystań flisacką na Piaski. Następnie nasi flisacy wraz z przedstawicielami młodzieży spłynęli do Amfiteatru „Pod Wierzbą” w Krościenku n. D. Po krótkim powitaniu w uroczystej procesji udaliśmy się do nowego Kościoła modląc się koronką do Bożego Miłosierdzia. W kościele o 21.00 odbył się apel maryjny transmitowany przez Radio RDN Małopolska i Radio RDN Nowy Sącz. Nie brakło również czasu na osobistą adorację i modlitwę przy Krzyżu ŚDM. O godz. 22.00 symbole ŚDM zostały przewiezione do Podegrodzia.

    Bardzo dziękuję młodzieży  i dorosłym za obecność, zaangażowanie i wspólną modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży.  

    Więcej informacji: http://tarnow.gosc.pl/doc/3132945.W-goralskiej-oprawie-z-udzialem-flisakow-w-ziemi-swietych, www.facebook.com/sdm.synaj.tv, www.facebook.com/Tarnow2016/, www.facebook.com/KDM.krajowe/

ks. Janusz Pabian

Fotorelacja.

Zobacz także:

http://lokroscienko.nowotarski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=419:film&catid=8&Itemid=101

http://lokroscienko.nowotarski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=394:chorych-odwiedzac&catid=8&Itemid=101