1.03.2016
"Dzień Młodego Obywatela" w naszej szkole
W ramach projektu "Coaching obywatelski" odbył się 1 marca "Dzień Młodego Obywatela". Było to spotkanie podsumowujące udział uczniów klas 1. w projekcie. Na wstępie uczniowie prezentowali projekty inicjatyw lokalnych opracowanych podczas warsztatów. Pierwszy z nich dotyczył renowacji ścieżki zdrowia w Szczawnicy, kolejny zatytułowany: „Aktywności nigdy dość chodź na taniec będziesz gość” zakładał utworzenie kursów tańca promujących zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Trzecia prezentacja dotyczyła wymiany międzyszkolnej z krakowskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Następnie dobyło się głosowanie publiczności na najlepszy projekt, który zostanie dopracowany oraz złożony w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego. Zwycięzcami zostali autorzy projektu renowacji ścieżki zdrowia. Gratulujemy.
Kolejnym punktem programu była debata oksfordzka uczniów. Teza debaty brzmiała: Demokracja to najlepszy system rządzenia. Zwolennikami tezy byli: Michał Kwaśniowski, Łukasz Janc, Dominik Hendel i Szymon Mastalski. Natomiast jej przeciwnikami: Jakub Piszczek, Olga Starościak, Klaudia Gruca i Jadwiga Jachymiak. Rolę Marszałka debaty pełniła pani Agnieszka Poliwka-Jeż, doświadczona trenerka i działaczka III sektora. Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zarówno zwolennicy jak i oponenci przedstawili szereg argumentów "za" i "przeciw" demokracji. Po pytaniach z sali i wystąpieniu ostatnich mówców nastąpiło głosowanie publiczności. Zwycięzcami zostali zwolennicy demokracji.
Przez cały czas programu, w sali obok, można było uczestniczyć w targach NGO, dzięki którym uczniowie mogli spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz poznać możliwości zaangażowania się w ich działalność. Odwiedziło nas Stowarzyszenie Gorce-Pieniny, Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą i organizatorzy spotkania Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. Panie zapoznały nas z działalnością swoich organizacji, ale również obdarowały uczniów licznymi prezentami, w postaci biuletynów, książek, smyczy i innych drobiazgów. Cieszy nas fakt, że wielu uczniów zadeklarowało chęć zaangażowania się w ich działalność w formie wolontariatu. Już w przyszłym roku, na mikołajki planują pomóc w akcji zbiórki słodyczy dla dzieci chorych na mukowiscydozę, a przez cały rok wykonywać kartki urodzinowe dla podopiecznych Stowarzyszenia. Jeśli i Ty chcesz się włączyć w tę akcję zapraszamy. Więcej informacji u pani Angeliki Ćwiertniewicz.
Na zakończenie krótką prezentację "Projekty dla młodzieży – dobre praktyki i inspiracje" wygłosiła Agnieszka Poliwka-Jeż. Mówiła ona o swoich doświadczeniach w projekcie Tarnowska Liga Debatancka oraz zachęcała uczniów do korzystania z tej formy dyskusji.
Bardzo dziękujemy przedstawicielom Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej za przeprowadzenie warsztatów oraz koordynację Dnia Młodego Obywatela. Gratulujemy wszystkim uczniom wypracowanych projektów i trzymamy kciuki na dalszym etapie w ich realizacji.
Angelika Ćwiertniewicz