27.10.2014

"Myślenie zaczyna się od czytania" - hasło tegorocznych 18 Targów Książki w Krakowie

Prawie 60 tysięcy miłośników czytania z całej Polski odwiedziło, między 23 a 26 października, osiemnaste już Targi Książki w Krakowie. Wśród nich byli także uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły a także prywatnego gimnazjum. W tym roku do nazwy przybył jeden ważny przymiotnik: "międzynarodowe", gdyż wśród zaproszonych 600 autorów znaleźli się przedstawiciele literatury greckiej, węgierskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, żeby wspomnieć tylko niektórych. Z pisarzy polskich można było spotkać: Olgę Tokarczuk, Katarzynę Grocholę, Marię Czubaszek, Beatę Pawlikowską, Wojciecha Cejrowskiego, Andrzeja Stasiuka, prof. Jana Miodka, Andrzeja Markowskiego, Jerzego Bralczyka i wielu, wielu innych. Dodajmy, że gościem szczególnym sobotnich targów była pani Prezydentowa, Anna Komorowska.

Raj dla miłośników książek nabrał nowych i funkcjonalnych kształtów. Od tego roku bowiem targi odbywają się w dwóch nowoczesnych halach wystawienniczych.

Dodatkową atrakcją naszego sobotniego wyjazdu do Krakowa było uczestnictwo w małym fragmencie imprezy zwanej Travenalia. W Auditorium Maximum, największej sali wykładowej Uniwersytetu Jagiellońskiego zgromadzili się polscy podróżnicy, aby przybliżyć zebranej publiczności wrażenia z wypraw w różne egzotyczne miejsca świata. My wysłuchaliśmy ciekawej relacji w wyprawy na Madagaskar i górę  Ararat.

Pełni wrażeń i obciążeni książkowymi zakupami  wracaliśmy do domów, nie zapominając oczywiście o obowiązkowej  wizycie w jednym z wycieczkowych "sanktuariów", jak to określił nasz pan kierowca. Tym razem był to McDonald's...

A oto filmowa relacja z YouTuba. Zobaczcie, kogo można było na targach spotkać.