W „Żeromskim”, w Krościenku n.D., nie ma czasu na nudę!

Rok szkolny 2023/24 szybkim krokiem zmierza ku końcowi, zatem uczniowie klas ósmych powoli zastanawiają się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej. Zapraszamy do Liceum im S. Żeromskiego w Krościenku n. D. W naszej szkole zawsze coś się dzieje, jest o nas głośno nie tylko w Krościenku, czy Szczawnicy, ale w całym powiecie, województwie, a nierzadko również w mediach ogólnopolskich. W mijającym roku szkolnym kontynuowaliśmy akcje, które na stałe wpisały się w harmonogram naszych działań, ale również zaangażowaliśmy się w liczne nowe projekty, które często rodziły się spontanicznie. Jednym z takich projektów jest cykl spotkań z ciekawymi ludźmi pod nazwą „Matura to nie bzdura”. Tym razem gościliśmy słynnego podróżnika, sportowca, ratownika medycznego, Pana Dariusza Pachuta, który opowiedział nam o swojej najnowszej akcji Oshee Slide Challenge. Stypendyści Fundacji św. Mikołaja, po raz kolejny mieli w tym roku okazję  podczas Gali Solidarnej Szkoły w Wilanowie, odebrać z rąk Pani Prezydentowej nagrodę za zdobycie II miejsca w konkursie „Solidarna Szkoła”. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, absolwentów i lokalnych organizacji udało nam się zebrać środki z przeznaczeniem na stypendia dla uczniów liceum. Dzięki zaangażowaniu w akcję stypendialną Fundacji Św. Mikołaja, jesteśmy jedyną szkołą średnią w powiecie nowotarskim, która posiada własny fundusz stypendialny i corocznie przyznajemy stypendia zdolnym i zaangażowanym społecznie uczniom.

Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli możliwość wzięcia udziału w kilku projektach, m.in.: „Akademia Górska Decathlon”, wymiana uczniowska ze szkołą w Niemczech, Pierwsza Pomoc Przedmedyczna, Europejski Dzień Języków Obcych w Krakowie, spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów i inne.

Ważne miejsce zajmowała edukacja patriotyczna. W jej ramach uczniowie organizowali liczne akademie okolicznościowe, związane z obchodami ważnych świąt narodowych, ale także kontynuowaliśmy patronat nad Miejscami Pamięci Narodowej w Szczawnicy oraz Krościenku n. D., współorganizowaliśmy I Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”, braliśmy udział w 52 Rajdzie Górskim Szlakami Partyzantów, Biegu Niepodległości i innych.

Duże pole do popisu mają w naszej szkole sportowcy. Uczestniczymy z sukcesem w wielu rozgrywkach i imprezach sportowych: Licealiadach Powiatowych w Siatkówce, Piłce Nożnej, Siatkówce Plażowej, szachach, pływaniu, narciarstwie alpejskim. Nasze półki zdobią liczne puchary i medale przywiezione z tych imprez sportowych. Sami również organizujemy zawody międzyszkolne, zajęcia sportowe dla chętnych, zajęcia na ściance wspinaczkowej na sali gimnastycznej. Nasi uczniowie są aktywnymi członkami klubu rowerowego „wKoło”, działającego pod egidą PTTK Szczawnica, i uczestniczą w licznych wycieczkach, akcjach i konkursach organizowanych przez ten klub.

Samorząd Uczniowski, podejmował liczne inicjatywy, których głównym celem było uprzyjemnienie czasu kolegom i koleżankom a także promocja szkoły w środowisku. Odwiedziliśmy ósmoklasistów z okolicznych szkół podstawowych z ofertą edukacyjną na kolejny rok szkolny. Dla uczniów klas pierwszych zorganizowany został „Bal Kota”, słodkości rozdawał św. Mikołaj, a kwiaty z okazji dnia Kobiet, wręczali panowie z Samorządu.  Nie zabrakło też możliwości realizacji siebie na niwie artystycznej. W ramach projektu  Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy -Pakiet Edukacyjny, nagraliśmy piosenkę i nakręciliśmy teledysk pt.: „Nad zieloną miedzą, Żeromski dla Ukrainy”. TV Kraków. Nan naszym kanale na YouTube TV Żeromski możecie zobaczyć również najnowszy teledysk nagrany przez młodszych kolegów i koleżanki dla wszystkich tegorocznych maturzystów. Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych. Nasze posty znajdziecie na Facebooku, Tik Toku oraz Instagramie. Łączy nas wiele inicjatyw społecznych, podejmowanych przez pojedynczych uczniów lub całe klasy.

Kto chciał zbierać punkty za wolontariat, miał duże pole do popisu, począwszy od udziału w takich akcjach, jak Sprzątanie Świata, honorowe oddawanie krwi, pomoc przy organizacji kolejnej edycji Ogólnopolskich Biegów w Szczawnicy, liczne zbiórki w ramach akcji ogólnokrajowych a skończywszy na wizytach w Przytulisku Św. Alberta w Grywałdzie, szpitalu czy ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych w Krościenku, połączonych z występami i wręczeniem drobnych prezentów w postaci paczek świątecznych, zabawek czy słodyczy.

Ważną dziedzinę w wychowaniu stanowi profilaktyka, toteż nasi uczniowie uczestniczyli w kilku programach profilaktycznych. W ramach działań profilaktycznych stwarzamy też uczniom możliwość spotkania z ludźmi zarażonymi wielką pasją życiową, która daje im siłę do działania, jest sposobem na życie i wolność od nałogów. Służy temu organizacja tzw. spotkań z podróżnikiem a także kontynuacja działań Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK. W ramach profilaktyki zdrowotnej w tym roku po raz kolejny zorganizowaliśmy Dzień Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Do wymienionych wyżej działań należy dodać jeszcze cykliczne imprezy na stałe wpisane w kalendarz imprez szkolnych: Uroczyste Rozpoczęcie i Zakończenie Roku Szkolnego, Ślubowanie Klas Pierwszych, Jasełka Bożonarodzeniowe, Studniówka, Walentynki, Święto Szkoły, Dzień Otwarty, Pożegnanie Maturzystów, Matura, okolicznościowe akademie związane ze świętami narodowymi. Każda klasa uczestniczyła w co najmniej dwóch wycieczkach krajoznawczych krajowych lub zagranicznych, licznych wyjazdach do kina, teatru, na lodowisko, kulig itp., W ramach projektu „Poznaj Region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”, realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną, nasi uczniowie zwiedzali Zakopane. W czerwcu będziemy gościć uczniów z Niemiec w ramach projektu językowego, a nasi uczniowie pojadą z rewizytą do Niemiec we wrześniu. Projekt finansowany jest ze środków PNWM.

Być może komuś z Was nasuwa się pytanie; czy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku mają czas na naukę? Oczywiście, że tak! Dodatkowo uczestniczą w wielu konkursach i olimpiadach  przedmiotowych. A najważniejszym wskaźnikiem mówiącym, że wybrali dobrą szkołę, są wyniki matur. Wielokrotnie uzyskiwaliśmy wynik 100%  zdawalności tego najważniejszego dla młodego człowieka egzaminu. Wszyscy chętni mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z przedmiotów maturalnych, przygotowujących ich do egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Naszym celem jest przede wszystkim przygotowanie do egzaminu maturalnego, ale także troszczymy się o zrównoważony rozwój młodego człowieka na różnych płaszczyznach: społecznej, kulturalnej i sportowej. Wybór przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym jest na tyle elastyczny, że daje możliwość podjęcia dalszej nauki na wszelkiego rodzaju studiach wyższych. Wybór zajęć dodatkowych stwarza możliwość rozwijania się w kierunku artystycznym, sportowym, społecznym oraz realizowania swoich pasji. Nasi uczniowie są uczestnikami Ogólnopolskiego Programu dla szkół „Uniwersytet Młodzieżowy”, uczestnicząc on-line w wykładach z prawa, psychologii i nauk medycznych.

Ósmoklasito! Przyjdź do nas, a przekonasz się sam, że najfajniejsze rzeczy dzieją się w Krościenku na ulicy Zdrojowej 11. Zapraszamy!