27.05.2024

Wycieczka na Morawy i do Wiednia

W środę 22 maja 2024 r. o godz. 3:00 nad ranem rozpoczęła się wycieczka klas drugich. Wyruszyliśmy z Krościenka, po drodze zabierając naszego pilota, który zadbał o wzorową organizację pierwszego dnia wycieczki i urozmaicał nam czas ciekawymi opowieściami. O godz. 9:30 dotarliśmy na Wzgórze Prackie w Slavkovie, gdzie zobaczyliśmy miejsce bitwy trzech mocarstwa pod Austerlitz. Po szybkiej powtórce z historii udaliśmy się do Brna, po którym oprowadził nas lokalny przewodnik. Była to bardzo ciekawa lekcja na temat czeskich zwyczajów, historii tego kraju oraz miejscowych legend. W opowieściach pojawiły się również wątki polskie. Po godz. 15:00 do urokliwego miejsca jakim jest największy i najważniejszy obszar krasowy w Czechach - Jaskinie Punkvy. Wrażenie zrobiła na nas przepaść Macochy, uznawana za największą przepaść tego rodzaju w środkowej Europie. W jaskiniach podziwialiśmy przepiękne nacieki jaskiniowe. Uwieńczeniem naszego zwiedzania był przejazd gondolą, który również dostarczył nam sporo wrażeń. O godz. 19:00 dotarliśmy na nocleg do hotelu i tak zakończył się pierwszy dzień naszej wycieczki.
 
 
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczął się śniadaniem o godz. 7:30 i przejazdem z Czech do stolicy Austrii - Wiednia. Po dotarciu do jednego z najpiękniejszych europejskich miast, udaliśmy się na Wzgórze Kahlenberg, gdzie w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej, gdzie obejrzeliśmy tysiące zbiorów geologicznych, mineralogicznych i biologicznych z całego świata. Po intensywnym czasie spędzonym w muzeum mieliśmy trochę czasu na posiłek i zakup pamiątek. O umówionej godzinie dołączył do nas lokalny przewodnik i oprowadził nas pięknymi uliczkami Wiednia, pokazując nam jego perełki, m. in. Hofburg - rezydencję Habsburgów, katedrę św. Szczepana, Hundertwasserhaus i wiele innych. Po bardzo intensywnym dniu dotarliśmy na miejsce noclegowe na obrzeża Wiednia, gdzie czekał nas zasłużony odpoczynek.
 
 
Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczął się od zwiedzania ogrodów oraz wnętrza pałacu Schönbrunn, który od 1740 do 1918 pełnił rolę letniej rezydencji rodziny cesarskiej Habsburgów, m. in. cesarza Franciszka Józefa oraz cesarzowej Sissi. Po zwiedzeniu pałacu przejechaliśmy do Belwederu, który co prawda widzieliśmy już dzień wcześniej od zewnątrz, ale mieliśmy też możliwość wejść do środka i podziwiać piękne obrazy artystów wiedeńskich. Centralny punkt zbiorów muzeum stanowią dzieła Gustava Klimta, m. in. "Pocałunek", który jest prawdopodobnie najsłynniejszym austriackim dziełem sztuki. Po zakończeniu zwiedzania Belwederu mieliśmy czas na szybkie zakupy i uciekając przed burzą, pojechaliśmy do Krościenka. W doskonałych humorach ok. godz. 23:00 wróciliśmy do swoich domów. Dziękujemy biuro podróży Kamrat Travel za zorganizowanie wycieczki pełnej wrażeń.
 
 
M.R.