13.10.2022

Niezwykła lekcja biologii

W środę 5. października klasa III A udała się na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Krakowa. Na początek zaplanowana była niezwykła lekcja biologii- wizyta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum Anatomiczne Katedry nie jest typową jednostką muzealną. Jest to  jeden z elementów nauczania anatomii głównie dla studentów medycyny, stomatologii i pokrewnych kierunków. W trzech dużych salach zgromadzono 2077 preparatów (z działu osteologii, anatomii porównawczej i antropologii, tzw. „preparaty mokre”, tzn. narządy, przekroje narządów, płody z wadami rozwojowymi itp. przechowywane w  słojach, w formalinie lub innych środkach konserwujących). Uczniowie mogli nie tylko zajrzeć w głąb  ludzkiego ciała, ale  również dzięki wstępnej prelekcji pracownika Katedry zostali zaznajomieni z historią Muzeum, celowością takich ekspozycji, technikami przygotowywania preparatów anatomicznych oraz metodyką nauczania anatomii.

 Po wielu deszczowych dniach w końcu pojawiło się długo oczekiwane słońce- sprzyjało to spacerowi ulicami Krakowa, między innymi w okolicach najstarszego w Polsce ogrodu botanicznego.  Na razie oglądanego z zewnątrz, jednak z planem odwiedzenia go wiosną, kiedy jest tam najbardziej kolorowo.

Na koniec uczniowie wzięli udział w seansie filmowym „Johnny” opartym na prawdziwej historii młodego człowieka, buntownika – Patryka Galewskiego, który wchodzi w konflikt z prawem. Na jego drodze życiowej zostaje postawiony  ks. Jan Kaczkowski. Uruchamia to karuzelę zdarzeń, która całkowicie odmieni życie Patryka.

Po obejrzeniu tej wzruszającej, ciepłej i inspirującej historii uczestnicy wycieczki wrócili do Krościenka.

U.W.

Fotorelacja