4.06.2014

"Wolność kocham i rozumiem..." - uroczysty apel

Dnia 4 czerwca na sali gimnastycznej miał miejsce uroczysty apel upamiętniający pierwsze w powojennej Polsce, prawie wolne wybory do sejmu, które odbyły się 1989 roku.  W klimat dzisiejszego święta wprowadził nas fragment piosenki "Wolność kocham i rozumiem", w wykonaniu zespołu Chłopcy z Placu Broni.  Następnie pani wicedyrektor, Elżbieta Wójcik przypomniała, jak  trudną drogę do wolności przebyli Polacy. Zwróciła uwagę na fakt, że zebrani na sali uczniowie urodzili się już w wolnej Polsce i powinni tak ciężko zdobytą wolność zachować.

W części artystycznej przedstawiono krótki montaż przygotowany, pod kierunkiem prof. Edyty Barnaś,  przez uczennice z gimnazjum i liceum. Przypomniano w nim znaczenie ważnych symboli związanych  z czasem walki o wolność: hymn, barwy narodowe, solidaryca, znak zwycięstwa "V" i inne. Uczniowie miel także okazję usłyszeć popularną w latach osiemdziesiątych pieśń  J. Kaczmarskiego "Mury", która była swoistego rodzaju hymnem opozycjonistów. Na zakończenie apelu minutą ciszy uczczono ofiary stanu wojennego.